Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie wsłuchanie publiczne ws. ustawy o działalności leczniczej

0
Podziel się:

Sejmowa komisja zdrowia poparła w środę wniosek o wysłuchanie publiczne w
sprawie projektu kluczowej ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego - o działalności leczniczej.
Reguluje ona m.in. kwestię przekształceń szpitali. Wysłuchanie publiczne zaplanowano na 10 grudnia.

Sejmowa komisja zdrowia poparła w środę wniosek o wysłuchanie publiczne w sprawie projektu kluczowej ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego - o działalności leczniczej. Reguluje ona m.in. kwestię przekształceń szpitali. Wysłuchanie publiczne zaplanowano na 10 grudnia.

Przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) powiedział PAP, że otrzymał 339 wniosków od różnych instytucji z prośbą o wysłuchanie ws. projektu ustawy o działalności leczniczej. Piecha podkreśla, że ustawa ta zmienia ponad 60 aktów prawnych, dlatego prace nad innymi projektami z pakietu zdrowotnego będą miały sens dopiero po jej uchwaleniu.

Komisja zajmuje się w tej chwili tylko jedną z ośmiu ustaw tworzących pakiet - nowelą prawa farmaceutycznego.

Ustawa o działalności leczniczej nie zakłada obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że szpitale miały być przekształcone obligatoryjnie); zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich wynik ujemny w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej). Ustawa uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami.

Przekształcenie szpitala w spółkę będzie mogło być dokonane bez konieczności uprzedniej likwidacji samodzielnych publicznych zoz. Spółka powstała w wyniku przekształcenia ma być następcą prawnym sp zoz, przejmując jego prawa i obowiązki.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.

Nowe przepisy zachowują przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów.

Do prac w komisji zdrowia zostało skierowanych osiem projektów, które tworzą rządowy pakiet ustaw zdrowotnych. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego.

Projekty przewidują też wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących, wystawianie e-recept i e-skierowań.

Wysłuchanie publiczne to debata na temat określonej ustawy z udziałem osób bezpośrednio nią zainteresowanych. Odbywa się przed rozpoczęciem szczegółowego rozpatrywania projektu, na jednym posiedzeniu komisji sejmowej. Wysłuchanie publiczne jest jawne: zainteresowane osoby i organizacje mają swobodny wstęp, po uprzednim zgłoszeniu, obecne mogą być media, udostępniane są protokoły z wysłuchania. (PAP)

pro/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)