Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie zespół ds. mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków w Niemczech

0
Podziel się:

Sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemioniak i niemiecki pełnomocnik ds.
mniejszości Christoph Bergner zapowiedzieli w sobotę w Kamieniu Śl. powołanie międzyrządowego
zespołu, który zajmie się problemami mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków w Niemczech.

Sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemioniak i niemiecki pełnomocnik ds. mniejszości Christoph Bergner zapowiedzieli w sobotę w Kamieniu Śl. powołanie międzyrządowego zespołu, który zajmie się problemami mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków w Niemczech.

Zespół, w którego skład wejdą przedstawiciele obu rządów, a także mniejszości niemieckiej w Polsce i Polaków mieszkających w Niemczech, zostanie podzielony na trzy grupy.

"Pierwsza zajmie się sprawami pamięci, historii i polityki historycznej, druga nauczaniem języka - polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce; trzecia to najbardziej pojemny zakres tematyczny - różne projekty służące współpracy mniejszości niemieckiej z Polakami w Niemczech oraz status organizacji w obu krajach" - powiedział PAP sekretarz stanu w MSWiA, Tomasz Siemoniak.

Ocenił, że efekty pracy takiego zespołu będą ważne szczególnie dla Polaków mieszkających w Niemczech. "Ta formuła jest bardzo korzystna, my mamy tu więcej do zyskania" - zaznaczył.

Obaj ministrowie przebywali na Opolszczyźnie w ramach 15. Seminarium Śląskiego poświęconego m.in. znaczeniu traktatów polsko-niemieckich dla regulacji praw mniejszości niemieckiej w Polsce i grupy polskojęzycznej w Niemczech.

Siemoniak podkreślił, że strona polska zaprezentowała w Berlinie status i sytuację mniejszości niemieckiej w Polsce. "Pokazaliśmy jak wygląda status mniejszości niemieckiej w Polsce, jak wygląda jej finansowanie z budżetu państwa, jak wygląda edukacja, pokazując, że Rzeczpospolita Polska - w miarę swoich możliwości - stara się jak najlepiej wypełniać zobowiązania traktatu" - relacjonował Siemoniak.

Dodał, że polski rząd wyraża wolę, by podobnie traktowano Polaków mieszkających w Niemczech. "Spodziewalibyśmy się, że podobne rozwiązania - przy wszystkich zastrzeżeniach, które dotyczą historycznej odmienności Polaków, którzy są w Niemczech - będą stosowane przez Republikę Federalną" - oświadczył.

Polacy mieszkający w Niemczech nie mają tam statusu mniejszości narodowej - inaczej niż Niemcy w Polsce, którzy mają z tego tytułu wiele przywilejów - od dwujęzycznych nazw miejscowości i możliwości wykorzystywania niemieckiego jako języka pomocniczego w urzędach, po swoich przedstawicieli w Sejmie.

Podczas wizyty obu ministrów pojawiła się propozycja, żeby obchody 20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odbyły się na Opolszczyźnie. "To życzenie mogę tylko przekazać dalej i zabiegać o to. Zabiegać będę z dużą sympatią, zobaczymy, czy potrafimy przekonać do tego odpowiedzialne czynniki" - zapowiedział Bergner.

W opinii Siemoniaka decyzja w sprawie miejsca organizacji obchodów rocznicy zapadnie najprawdopodobniej w grudniu, a polskie MSWiA również przyjęło ten pomysł "z dużą sympatią".(PAP)

jsz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)