Notowania

wiadomości
10.08.2013 08:13

Belgia: Donosy na nadużywanie świadczeń socjalnych wkrótce przez internet

Pod koniec roku belgijski urząd ds. walki z nadużyciami świadczeń socjalnych (SIRS) ma uruchomić stronę internetową, za pośrednictwem której będzie można składać anonimowe donosy na współobywateli. Już teraz Belgowie chętnie dzielą się wiedzą o nadużyciach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pod koniec roku belgijski urząd ds. walki z nadużyciami świadczeń socjalnych (SIRS) ma uruchomić stronę internetową, za pośrednictwem której będzie można składać anonimowe donosy na współobywateli. Już teraz Belgowie chętnie dzielą się wiedzą o nadużyciach.

Co miesiąc belgijski urząd ds. zatrudnienia (ONEM) otrzymuje ok. 200 donosów dotyczących niesłusznie podbieranych świadczeń socjalnych. Zgłoszenia są składane za pomocą e-maili, tradycyjnej poczty oraz telefonicznie. Donosy dotyczą głównie sytuacji rodzinnej pobierających zasiłki, miejsca ich zameszkania oraz pracy na czarno - pisał w mijającym tygodniu belgijski dziennik "La Libre Belgique".

Czemu Belgowie donoszą na sąsiadów? - zastanawia się gazeta. Powody to głównie zazdrość lub zemsta. Obywatele, którzy płacą podatki, nie mogą znieść sytuacji, w której innym, na przykład sąsiadom, żyje się lepiej, bo wykorzystują hojny system świadczeń i zasiłków. Do składania donosów skłaniają też konflikty rodzinne wywołane separacją albo rozwodem czy walka o spadek.

Jak zapewnia cytowany przez gazetę Eric Pauwels z urzędu ds. zatrudnienia w Liege, urzędnicy uważnie analizują każde zgłoszenie. "Gwarantujemy anoniomowość tym, którzy składają skargi. Sprawdzana osoba nigdy nie dowie się, że działania urzędu zostały zainicjowane na skutek donosu, nie wspominając o nazwisku informatora" - powiedział Pauwels.

Urząd wysyła inspektorów "na miejsce". Osoba, które niesłusznie pobiera zasiłki, może być zmuszona do ich zwrotu. W najpoważniejszych przypadkach grozi jej sprawa w sądzie i kara od 6 miesięcy do 3 lat pozbawienia wolności oraz grzywna od 600 do 6 tys. euro.

Poza federalnym urzędem ds. zatrudnienia w Belgii do przyjmowania zgłoszeń ws. nadużywania świadczeń przygotowana jest policja. Na przykład w Charleroi na południe pod Brukseli policja otrzymuje co najmniej jeden donos miesięcznie ws. pracy na czarno.

"System składania skarg będzie jeszcze bardziej wzmocniony pod koniec roku, ponieważ urząd ds. walki z nadużyciami SIRS pracuje obecnie nad stroną internetową, za pośrednictwem której obywatele będą mogli dzielić się swoją wiedzą o nadużyciach" - zapowiada "La Libre Belgique". (PAP)

jzi/ kot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz