Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belgia wesprze muzeum Auschwitz

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Belgia dołączyła do krajów, które wezmą udział w misji zachowania dla
przyszłych pokoleń autentycznych terenów i obiektów byłego niemieckiego obozu Auschwitz,
realizowanej przez stworzoną na początku tego roku w tym celu Fundację Auschwitz-Birkenau -
poinformował rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt.

Biała (PAP) - Belgia dołączyła do krajów, które wezmą udział w misji zachowania dla przyszłych pokoleń autentycznych terenów i obiektów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, realizowanej przez stworzoną na początku tego roku w tym celu Fundację Auschwitz-Birkenau - poinformował rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt.

Rzecznik powiedział, że premier Belgii Herman Van Rompuy w liście do premiera Donalda Tuska zapewnił, że jego kraj wesprze finansowo działania Fundacji w latach 2010 i 2011. "Belgia jest świadoma wagi zachowania tego miejsca pamięci, nie tylko dla belgijskiej społeczności żydowskiej, ale także dla Europy i całej ludzkości" - napisał premier Rompuy.

Konserwatorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau obliczyli, że roczne koszty niezbędnych działań konserwatorskich, w zależności od realizowanych projektów, wyniosą od 3,6 do 5,5 miliona euro.

Jarosław Mensfelt przypomniał, że jako pierwszy, na początku 2009 roku, wsparcie finansowe zadeklarował rząd Niemiec. Jeszcze w tym roku na konto fundacji ma wpłynąć milion euro. Po wyborach parlamentarnych Niemcy podadzą docelową, znacznie większą kwotę pomocy. Jednocześnie zasiadający w Radzie Fundacji premier Nadrenii-Westfalii Juergen Ruettgers poinformował, że wraz z premierami pozostałych landów przekaże - niezależnie od działań rządu federalnego - znaczący wkład finansowy w projekt.

Obok Niemiec i Belgii wsparcie obiecały także: Republika Czeska, Francja, Hiszpania, Malta, Norwegia, Portugalia i Wielka Brytania. "Rozmowy są prowadzone z większą liczbą państw i liczba pozytywnych odpowiedzi nadal wzrasta, mimo wakacyjnego okresu. W niektórych państwach organizacje byłych więźniów włączyły się ze swoim głosem wsparcia dla tej inicjatywy. Warto zauważyć, że pomoc w postaci siedziby dla fundacji zaoferował od razu Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce" - powiedział rzecznik.

Dyrektor muzeum Piotr M.A. Cywiński uważa, że w chwili, w której zbliżają się obchody 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, musimy jasno odpowiedzieć sobie na pytanie, co sprawiło, że akurat ta wojna różniła się kompletnie od wszystkich innych europejskich konfliktów zbrojnych.

"Sytuacja ludności cywilnej w czasach tej wojny - rodzin, starców, dzieci, którzy poza płaszczyzną militarną zostali postawieni w samym sednie niszczycielskiej polityki III Rzeszy była czymś zupełnie nowym. Zagłada była nieznanym wcześniej wymiarem tej wojny. Esencja tej tragicznej nowości jest nad wyraz widoczna przez pryzmat KL Auschwitz. Dlatego to miejsce musi pozostać czytelne dla przyszłych pokoleń. Tutaj dotykamy sedna wiedzy o człowieku" - powiedział Piotr M.A. Cywiński.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i członków innych narodów.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum. Dotychczas utrzymywało się głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 około 5 procent budżetu.

W styczniu powstała Fundacja Auschwitz-Birkenau, której celem jest stworzenie funduszu wieczystego zapewniającego środki na konserwację dawnego obozu, z kapitałem w wysokości 120 mln euro pochodzącym z wpłat różnych państw Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk skierował prośbę do wszystkich członków UE, by wspomogli ten fundusz.

Jarosław Mensfelt dodał, że osoby indywidualne bądź prawne, które chcą wesprzeć tworzenie funduszu wieczystego mogą dokonać wpłat na konto fundacji w Banku PKO BP. Wpłaty w złotówkach: 14 1020 1042 0000 8102 0210 8868; wpłaty w euro: 21 1020 1042 0000 8802 0210 8884; wpłaty w dolarach amerykańskich: 26 1020 1042 0000 8602 0210 8892. (PAP)

szf/ tot/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)