Notowania

wiadomości
18.06.2011 13:25

Belgia: Zofia Mrozowska Polakiem Roku 2010

Prezes stowarzyszenia kombatantów polskich w Belgii i wieloletnia działaczka polonijna Zofia Mrozowska została laureatką czwartej edycji konkursu Polak Roku w Belgii zorganizowanego przez konsulat generalny Polski w Brukseli.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes stowarzyszenia kombatantów polskich w Belgii i wieloletnia działaczka polonijna Zofia Mrozowska została laureatką czwartej edycji konkursu Polak Roku w Belgii zorganizowanego przez konsulat generalny Polski w Brukseli.

"Jesteśmy wspólnotą coraz bardziej liczącą sie w Belgii i przykładem świetnej integracji nie tylko wśród wspólnot lokalnych, ale też instytucji unijnych" - powiedział podczas ceremonii rozdania nagród - specjalnie zaprojektowanych na tę okazję statuetek i dyplomów - w brukselskim teatrze St. Michel ambasador Polski w Belgii Sławomir Czarlewski.

Konkurs został zainicjowany w 2007 roku. Ma wyróżniać sukcesy odniesione przez Polaków lub osoby polskiego pochodzenia mieszkające w Belgii, zachęcać innych emigrantów do działania i świadczyć o dobrej kondycji Polaków za granicą - wyjaśniają pomysłodawcy konkursu.

Oprócz specjalnej nagrody kapituły konkursu, przyznano także tytuły Polaka Roku w trzech tradycyjnych kategoriach: - działalność gospodarczą, działalność społeczną i osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Nagrodę za działalność gospodarczą przyznano dyrektorkom firmy usługowej Magabel oraz założycielkom centrum kultury i edukacji polskiej w Brukseli Agnieszce Czeczko i Magdalenie Gmiter.

W kategorii działalności społecznej tytułem Polaka Roku uhonorowana została Stefania Ludwikowski. Jury konkursu pod przewodnictwem rektora polskiej misji katolickiej w Belgii, księdza prałata Ryszarda Sztylki, wyróżniło jej zaangażowanie w pracę z młodzieżą oraz w tworzenie struktur harcerstwa polskiego w Belgii.

Profesor Andrzej Grudzień, skrzypek, solista i wieloletni dyrektor orkiestry opery królewskiej w Liege, otrzymał nagrodę Polaka Roku za działalność kulturalną.

Po raz pierwszy w historii konkursu nagrody mogli również przyznawać internauci. W trwającym od grudnia ubiegłego roku głosowaniu najwięcej głosów zebrała góralska kapela Czarna Góra z flamandzkiego miasta Genk.

Piątkową ceremonię rozdania nagród uświetniły występy akordeonisty Marcina Wyrostka, a także koncert krakowskiego artysty Grzegorza Turnaua. (PAP)

aby/ mw/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz