Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI i jego więzi z Polską

0
Podziel się:

Od 1970 r. można mówić o bliskich związkach Josepha Ratzingera z Polską.
Pontyfikat Benedykta XVI umocnił jego więź z naszym krajem. Swoją pierwszą duszpasterską podróż
zagraniczną odbył do Polski w 2006 roku. Beatyfikował Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszkę.

Od 1970 r. można mówić o bliskich związkach Josepha Ratzingera z Polską. Pontyfikat Benedykta XVI umocnił jego więź z naszym krajem. Swoją pierwszą duszpasterską podróż zagraniczną odbył do Polski w 2006 roku. Beatyfikował Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszkę.

Kard. Joseph Ratzinger odwiedzał Polskę dziewięciokrotnie, w tym raz jako papież Benedykt XVI - w 2006 r. Po raz pierwszy był w Polsce w 1970 r. Wziął udział w dialogu episkopatów Polski i Niemiec na temat słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie". Jedną z odpowiedzi na ten list był dokument "Memorandum katolików niemieckich na temat problemów niemiecko-polskich", opracowany w 1970 r. z inicjatywy Pax Christi. Kard. Ratzinger to jeden z współautorów tego dokumentu.

Potem bywał w Polsce z rozmaitych okazji, m.in. w 1977 roku jako arcybiskup Monachium z delegacją Episkopatu Niemiec spotkał się na Jasnej Górze z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim. W 1979 r. towarzyszył Janowi Pawłowi II podczas jego pierwszej wizyty apostolskiej do ojczyzny. W 1983 r. kard. Ratzinger przewodniczył pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców na Górę Św. Anny. W 1988 r. w Lublinie otrzymał tytuł doktora honoris causa KUL.

W ramach tych kontaktów polsko-niemieckich i budowania procesu pojednania, był jednym z członków oficjalnej delegacji Konferencji Biskupów Niemiec, która od 11 do 15 września 1980 roku przebywała w Polsce. Odwiedził wówczas Niepokalanów, Jasną Górę, Trzebnicę, Wrocław, Oświęcim i Kraków.

W Bazylice Mariackiej w Krakowie kard. Ratzinger wygłosił wówczas kazanie na temat: "Wiara chrześcijańska a Europa". Podkreślił w nim m.in.: "Po mrocznej historii, którą w stosunkach Niemców i Polaków mamy już za sobą, jest obecne zaproszenie dla mnie szczególnie cennym znakiem jednoczącej i pojednawczej potęgi wiary, która daje siłę do przebaczenia i wprowadza braterstwo tam, gdzie niewiara siała nienawiść i wrogość. Za ten dar przebaczenia, pokoju i braterstwa pragnę podziękować".

Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 r., kard. Ratzinger organizował w Monachium modlitwy w intencji Polski.

W 1982 roku jako arcybiskup Monachium odwiedził Katowice i ufundował dla katowickiej katedry mozaikę Chrystusa Króla. Sześciokrotnie odwiedzał Opole, gdzie biskupem do 2009 roku był jego przyjaciel abp Alfons Nosol. Natomiast 26 czerwca 1983 roku w diecezji opolskiej poświęcił kamień węgielny pod miejscowy kościół w Chorulach.

W 2000 r. - jako prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary i bliski współpracownik Jana Pawła II - odwiedził m.in. Wrocław, gdzie otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Kard. Ratzinger w 2002 r. uczestniczył w uroczystościach udzielenia sakry biskupiej swemu współpracownikowi z Kongregacji - ks. Zygmuntowi Zimowskiemu, które odbyły się w Radomiu. 25 maja tego samego roku modlił się przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, a w księdze pamiątkowej pozostawił taki wpis: "Niech Pan błogosławi Polskę, napełnia kapłanów duchem ewangelicznym ks. Popiełuszki".

W 2003 r. przybył do Krakowa jako legat papieski na uroczystości z okazji 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława.

Od 25 do 28 maja 2006 Joseph Ratzinger już jako papież Benedykt XVI przebywał w Polsce z pierwszą duszpasterską wizytą zagraniczną (wcześniej był na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii, ale nie była to oficjalna wizyta duszpasterska). Odbyła się ona pod hasłem: "Trwajcie mocni w wierze". Papież odwiedził: Warszawę, Kraków, Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Oświęcim. Podkreślał wtedy, że wybrał taką trasę pielgrzymki, aby przybyć do miejsc szczególnie ważnych dla swojego poprzednika - Jana Pawła II.

Do 2007 r. drugim sekretarzem Benedykta XVI był Polak - dzisiejszy abp Mieczysław Mokrzycki (także drugi sekretarz Jana Pawła II). Bliskim współpracownikiem papieża był także inny Polak - ks. prałat Paweł Ptasznik z Kurii Rzymskiej. Benedykt XVI mianował polskiego jezuitę ks. Andrzeja Koprowskiego dyrektorem programowym Radia Watykańskiego.

Benedykt XVI mianował trzech polskich kardynałów: Stanisława Dziwisza, Kazimierza Nycza i Stanisława Ryłkę. Przyjął na audiencjach dwóch prezydentów Polski: Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego.

Podczas niedzielnych modlitw Anioł Pański na pl. św. Piotra i środowych audiencji generalnych Benedykt XVI zawsze pozdrawiał pielgrzymów z Polski w ich ojczystym języku. W pozdrowieniach tych nawiązywał do wydarzeń w naszym kraju. Wzywał Polaków do zachowania chrześcijańskiej tożsamości i dawania świadectwa wiary w Europie; polecał się także ich modlitwom i prosił o wsparcie.

Kard. Ratzinger jest uważany za wielkiego przyjaciela Polski i Polaków.

Stanisław Karnacewicz i Paweł Rozwód (PAP)

skz/ pro/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)