Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Benedykt XVI podpisze dekrety ws. Jana Pawła II i ks. Popiełuszki

0
Podziel się

W sobotę Benedykt XVI podpisze dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła
II, zamykający zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego oraz dekret o męczeństwie księdza
Jerzego Popiełuszki, kończący proces beatyfikacyjny kapelana "Solidarności" i umożliwiający podanie
daty wyniesienia go na ołtarze.

bEhWHejp

W sobotę Benedykt XVI podpisze dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, zamykający zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego oraz dekret o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki, kończący proces beatyfikacyjny kapelana "Solidarności" i umożliwiający podanie daty wyniesienia go na ołtarze.

Wiadomość o promulgacji, czyli ogłoszeniu dekretów ma zostać podana około południa w biuletynie watykańskiego biura prasowego.

Włoskie media kładą nacisk na to, że będzie to "podwójne polskie święto".

bEhWHejr

Ogłoszenie wszystkich dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, dotyczących dużej grupy kandydatów na ołtarze z kilku krajów, poprzedzi papieska audiencja dla jej prefekta arcybiskupa Angelo Amato.

To prefekt zgodnie z procedurą przedkłada papieżowi do podpisu dokumentację procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, zakończonych już w kongregacji.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się w czerwcu 2005 roku, niespełna trzy miesiące po jego śmierci, co było absolutnym rekordem w najnowszej historii Kościoła.

Wydanie dekretu o heroiczności cnót papieża zamyka najistotniejsze i najtrudniejsze postępowanie kanoniczne, które mimo ogromu zebranej dokumentacji przebiegało sprawnie i bez większych kłopotów. Obecnie pozostaje do sfinalizowania dochodzenie dotyczące cudu uzdrowienia, przypisywanego wstawiennictwu polskiego papieża. Podkreśla się, że wybrano przypadek nie sprawiający większych trudności. Dotyczy on niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia nagłego ustąpienia objawów zaawansowanej choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy. Postępowanie w tej sprawie zakończy się w najbliższych miesiącach, co otworzy drogę do ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym w przyszłym roku.

bEhWHejx

Także w 2010 roku ma odbyć się beatyfikacja księdza Popiełuszki, zamordowanego przez oficerów SB w 1984 roku. Uznanie go za męczennika - a taka właśnie formuła ma znaleźć się w oczekiwanym dekrecie - nie wymaga cudu uzdrowienia. Złożenie podpisu przez papieża będzie formalnym aktem kończącym proces beatyfikacyjny kapelana "Solidarności". Wówczas do wyznaczenia pozostanie już tylko data wyniesienia go na ołtarze.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ gsi/

bEhWHejS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)