Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI przewodniczył liturgii słowa w intencji spotkania w Asyżu

0
Podziel się:

O dar pokoju na świecie modlił się w środę Benedykt XVI w watykańskiej Auli
Pawła VI podczas liturgii słowa, poprzedzającej czwartkowe spotkanie międzyreligijne w Asyżu w 25.
rocznicę historycznej inicjatywy Jana Pawła II.

O dar pokoju na świecie modlił się w środę Benedykt XVI w watykańskiej Auli Pawła VI podczas liturgii słowa, poprzedzającej czwartkowe spotkanie międzyreligijne w Asyżu w 25. rocznicę historycznej inicjatywy Jana Pawła II.

W homilii podczas nabożeństwa, które ze względu na znaczenie i wagę uroczystości w Asyżu zastąpiło tradycyjną audiencję generalną, papież mówił o spotkaniu przedstawicieli wszystkich religii i wyznań, nazwanym Dniem Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie. Ceremonia w Asyżu, zorganizowana pod hasłem "Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju" upamiętni Światowy Dzień Modlitwy o Pokój, zwołany przez polskiego papieża 27 października 1986 roku.

"Jako chrześcijanie chcemy wypraszać u Boga dar pokoju. Chcemy modlić się o to, by uczynił nas narzędziem swego pokoju w świecie wciąż rozdzieranym przez nienawiść, podziały, egoizm, wojny" - powiedział Benedykt XVI.

Dodał: "Chcemy prosić Boga o to, by spotkanie w Asyżu przyczyniło się do dialogu między ludźmi o różnej przynależności religijnej i by przyniosło promyk światła, zdolny oświecić umysły i serca wszystkich ludzi; by niechęć ustąpiła miejsca przebaczeniu, podział - pojednaniu, nienawiść - miłości, przemoc - łagodności".

"Niech na świecie panuje pokój!" - wezwał papież.

Podkreślił również: "Chrześcijanie nie mogą nigdy ulegać pokusie stania się wilkami pośród wilków; Królestwo Pokoju rozszerza się na świat nie przy pomocy władzy, przemocy i siły, ale za sprawą miłości, zwróconej także do wrogów".

"Nie mieczem zdobywcy buduje się pokój, ale mieczem cierpiącego, tego, który potrafi ofiarować swoje życie" - dodał Benedykt XVI.

Środowa uroczystość odbyła się ze względu na niepogodę w Rzymie w dwóch miejscach - watykańskiej Auli Pawła VI i wcześniej w bazylice świętego Piotra, gdzie zgromadzili się Polacy.

Papież powiedział do nich po polsku: "Serdecznie pozdrawiam was obecnych w bazylice świętego Piotra, przy grobach apostolskich, przy ołtarzu błogosławionego Jana Pawła II. Niech waszą wiarę umocni spotkanie w tym świętym miejscu".

Również po polsku dodał: "Jutro w Asyżu odbędzie się spotkanie z przedstawicielami religii świata na rzecz pokoju. W związku z tym organizowane jest w Polsce w Bydgoszczy sympozjum europejskich ekspertów na temat dialogu pomiędzy kulturami, cywilizacjami i religiami. Życzę im owocnej refleksji".

W czasie liturgii słowa o pokój modlono się w kilku językach świata.

W czwartek do Asyżu przyjadą na zaproszenie Benedykta XVI prymas Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, reprezentujący Patriarchat Moskiewski metropolita Astany w Kazachstanie Aleksander, sekretarz generalny Rady Ekumenicznej Kościołów Olav Fykse Tveit, delegacje Światowej Federacji Luterańskiej, metodystów i ponad 20 innych wyznań i wspólnot chrześcijańskich. Będą reprezentanci judaizmu na czele z wysłannikami wielkiego rabinatu Izraela oraz 50 reprezentantów świata islamu.

Oczekiwanych jest 67 buddystów. Wśród osobistości hinduizmu będzie Rajhmoon Gandhi, wnuk Mahatmy Gandhiego, który był w Asyżu w 1986 roku. Przyjadą delegacje sikhów, zaratusztrianizmu, dżinizmu z Indii, wyznawcy bahaizmu, reprezentacja stowarzyszenia konfucjanizmu z Korei Płd. i taoizmu z Hongkongu. (PAP)

sw/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)