Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI przyjął na audiencji prezydenta Kosowa

0
Podziel się:

(dochodzi komunikat Watykanu po audiencji)

(dochodzi komunikat Watykanu po audiencji)

2.2.Rzym(PAP) - Watykan ogłosił w sobotę, że nie zamierza na razie zajmować stanowiska w sprawie niepodległości Kosowa, która, jak się przypuszcza, zostanie wkrótce proklamowana.

Stolica Apostolska poinformowała o tym w komunikacie, wydanym po spotkaniu Benedykta XVI z prezydentem tej prowincji Fatmirem Sejdiu.

56-letni Sejdiu, który po raz pierwszy złożył wizytę w Watykanie, został przyjęty przez papieża w przeddzień drugiej rundy wyborów prezydenckich w Serbii. Ich rezultat, jak się podkreśla, będzie miał duży wpływ także na sytuację w Kosowie.

W komunikacie, opublikowanym przez watykańskie biuro prasowe po audiencji podkreślono, że papież przyjął prezydenta Kosowa "przede wszystkim po to, aby wyrazić swoją bliskość z mieszkańcami tej ziemi, na której chrześcijaństwo obecne jest od pierwszych wieków naszej ery".

"Spotkanie posłużyło także Ojcu Świętemu do uzyskania bezpośrednich informacji na temat aktualnej sytuacji i perspektyw na przyszłość" - poinformował Watykan.

Ponadto w oświadczeniu mowa jest o tym, że "audiencja dla najwyższej instytucjonalnej władzy obecnej autonomicznej prowincji Serbii, znajdującej się pod administracją ONZ zgodnie ze znaną rezolucją Rady Bezpieczeństwa numer 1244, nie oznacza jakiejkolwiek zmiany stanowiska Stolicy Apostolskiej w sprawie ostatecznego statusu prawnego Kosowa".

"Jeśli chodzi o ewentualną deklarację niepodległości Kosowa, to Stolica Apostolska ze szczególną uwagę śledzić będzie rozwój sytuacji na miejscu, a w swej ocenie weźmie pod uwagę stanowisko wspólnoty międzynarodowej"- oświadczył Watykan.

Stolica Apostolska przypomniała, że "nie traci żadnej okazji, aby wzywać wszystkich do pojednania, sprawiedliwości i pokoju".

Na zakończenie przytoczono słowa Benedykta XVI, wypowiedziane 7 stycznia tego roku podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym. Papież wyraził wtedy pragnienie, by "zagwarantowano bezpieczeństwo oraz poszanowanie praw wszystkich, którzy mieszkają na tej ziemi, po to, ażeby oddalić definitywnie widmo gwałtownego konfliktu i umocnić stabilizację w Europie".

Wydane przez Watykan oświadczenie ma charakter wyjątkowy, gdyż podkreślono w nim, że stanowi ono odpowiedź na pytania, jakie pojawiły się w związku z audiencją dla prezydenta Kosowa.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)