Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
17.02.2012 22:03

Benedykt XVI spotkał się z kardynalami z calego świata

Spotkanie to poprzedziło sobotni konsystorz, podczas którego papież wręczy insygnia kardynalskie 21 nominatom, mianowanym przez niego 6 stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)

*Spotkanie to poprzedziło sobotni konsystorz, podczas którego papież wręczy insygnia kardynalskie 21 nominatom, mianowanym przez niego 6 stycznia. *

Przez cały dzień w Watykanie trwała narada Benedykta XVI ze 133 kardynałami z całego świata. Watykan poinformował w wydanej wieczorem nocie, że purpuraci dyskutowali o wyzwaniach nowej ewangelizacji na Zachodzie oraz wzroście liczby chrześcijan w Chinach mimo, jak podkreślono, _ trudności _.

Na naradę przybyła ponad połowa ze wszystkich 213 kardynałów. Innym przyjazd do Rzymu uniemożliwił przede wszystkim wiek i stan zdrowia. Z Polski przybyli m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz.

Dzień modlitwy i refleksji Kolegium Kardynalskiego w Watykanie pod przewodnictwem papieża poświęcony był przede wszystkim nowej ewangelizacji, którą Kościół uważa obecnie za priorytet, oraz inicjatywie Roku Wiary, rozpoczynającego się w październiku.

Watykańskie biuro prasowe wśród tematów wystąpień 27 kardynałów wymieniło również dialog międzyreligijny, walkę z biedą w Indiach, rolę Światowych Dni Młodzieży i kryzys oświaty.

Spotkanie podsumował Benedykt XVI, który zwrócił uwagę na konieczność _ odnowy katechezy _ i głębokiej prawdy wiary w reakcji na to, co podczas obrad nazwano _ analfabetyzmem religijnym _. Papież powiedział: _ Jeśli nie ma prawdy, nie ma kompasu i nie wiemy, dokąd iść _.

_ - Tylko wtedy, gdy jest prawda, życie jest bogate i piękne _. Bez tego przekonania - dodał - _ nie możemy na nowo ewangelizować dzisiejszej ludzkości _.

Wcześniej strategię nowej ewangelizacji przedstawił w swym wystąpieniu kardynał nominat Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku. Powiedział, że archidiecezja ta, mimo że sprawia wrażenie _ zsekularyzowanej _, jest jednak _ bardzo religijna _. Hierarcha mówił też, że prawdziwym wyzwaniem dla ewangelizatorów jest _ analfabetyzm katechetyczny _ wiernych.

_ - Nowej ewangelizacji dokonuje się z uśmiechem, a nie z posępnym obliczem _ - oświadczył metropolita nowojorski.

W wystąpieniu przed Benedyktem XVI i kardynałami Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella mówił o bezprecedensowym osłabieniu praktyk religijnych i słabej znajomości religii.

Zwyczaj poprzedzających konsystorz narad kardynałów na najważniejsze aktualne tematy wprowadził Jan Paweł II. Watykan ogłosił jednocześnie, że 83-letni kardynał-nominat, niemiecki jezuita Karl Josef Becker z powodu stanu zdrowia otrzyma insygnia godności kardynalskiej podczas prywatnej ceremonii w innym terminie.

O papieżu czytaj w Money.pl
Dymisja papieża? Mówi rzecznik Watykanu Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi twierdzi, że słowa o dymisji papieża to _ nic poważnego _.
Intrygi, spisek na życie papieża? "Brednie" Coraz częściej Watykan bombardowany jest pytaniami o wewnętrzne konflikty, które mogą doprowadzić do obalenia papieża.
Protestują przeciwko żądaniom Watykanu Watykan i Chorwacja znalazły się na skraju kryzysu dyplomatycznego, gdy włoscy benedyktyni z poparciem Benedykta XVI zwrócili się do władz w Zagrzebiu o zwrot dóbr w tym kraju.
Tagi: papież, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz