Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benedykt XVI towarzyszył Bartłomiejowi I w prawosławnej liturgii

0
Podziel się:

PAPIEŻ-PRAWOSŁAWIE-MSZA
na TURCJA-PAPIEŻ-PRAWOSŁAWIE-LITURGIA)

PAPIEŻ-PRAWOSŁAWIE-MSZA na TURCJA-PAPIEŻ-PRAWOSŁAWIE-LITURGIA)

(dochodzą szczegóły i fragmenty przemówień obu hiererchów)

30.11 Stambuł (PAP) - Papież Benedykt XVI towarzyszył ekumenicznemu patriarsze Konstantynopola Bartłomiejowi I, który przewodniczył w czwartek przed południem w liturgii, według rytu św.Jana Chryzostoma, w prawosławnej katedrze patriarchalnej św. Jerzego w Stambule.

Pod koniec ponad dwugodzinnej prawosławnej liturgii obaj hierarchowie wygłosili przemówienia, w których podsumowali dotychczasowe postępy w dialogu ekumenicznym, zapoczątkowanym w połowie lat 60. pod wpływem Soboru Watykańskiego II.

W 1965 r. - powiedział Benedykt XVI - nastąpiło odwołanie wzajemnych "tragicznych ekskomunik" między dwoma częściami Kościoła po podziale, do jakiego doszło w 1054 roku.

Oznaczało to - podkreślił papież w swym przemówieniu w katedrze patriarchalnej - "zasadniczy zwrot w naszych stosunkach".

"Od tego czasu dokonano na drodze wzajemnego zbliżenia wielu ważnych kroków" - dodał Benedykt XVI, przypominając w tym kontekście wizytę Jana Pawła II w Konstantynopolu w 1979 r. i wizytę Bartłomieja I w Rzymie.

"W tym samym duchu moja dzisiejsza obecność tutaj ma na celu odnowienie wspólnego zaangażowania w pokonywanie drogi ku ustanowieniu, z Boską pomocą, pełnej komunii między Kościołem rzymskim i Kościołem konstantynopolskim".

Jako pole niezbędnego współdziałania obu Kościołów Benedykt XVI wskazał "odnawianie europejskiej świadomości własnych korzeni oraz chrześcijańskich tradycji i wartości" w sekularyzującej się Europie.

Patriarcha Bartłomiej I, wyrażając radość z udziału papieża w prawosławnej liturgii, powiedział jednocześnie w swym przemówieniu, że "wciąż jeszcze nie jesteśmy w stanie celebrować w jedności najświętszego sakramentu (mszy). Módlmy się, aby nadszedł dzień, kiedy ta jedność sakramentalna będzie mogła być w pełni urzeczywistniona".

Po zakończeniu liturgii papież i patriarcha ekumeniczny pojawili się wspólnie na balkonie siedziby Patriarchatu i kolejno udzielili wiernym, zebranym na dziedzińcu budynku, błogosławieństwa po łacinie i w języku greckim. Wziąwszy się za ręce wspólnie unieśli ramiona w geście błogosławieństwa.

Według źródeł zbliżonych do Patriarchatu, Wspólna deklaracja, którą po zakończeniu liturgii ogłoszą papież i patriarcha ekumeniczny Konstantynopola, podsumowuje dotychczasowe postępy w dialogu ekumenicznym katolicyzmu i prawosławia, i wyraża wolę dalszego zbliżenia. Nie zawiera jednak istotnych nowych elementów.

Czołowy włoski watykanista, Luigi Accattoli z "Corriere della Sera", wyraził w rozmowie z PAP opinię, że deklaracja odzwierciedla stan faktyczny w stosunkach między obu Kościołami.

"Nie mogło być inaczej, skoro do rozwiązania pozostają takie trudne problemy, jak różnice między obu Kościołami w sprawie podejścia do małżeństw mieszanych, dogmatu niepokalanego poczęcia oraz prymatu papieża w Kościele" - powiedział Accattoli.

Mirosław Ikonowicz (PAP)

ik/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)