Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Benedykt XVI w Libanie. Chcą przeprosin za wykład sprzed sześciu lat

0
Podziel się

Muzułmański związek żąda przeprosin za słowa z wykładu wygłoszonego przez Benedykta XVI sześć lat temu.

Benedykt XVI w Libanie. Chcą przeprosin za wykład sprzed sześciu lat
(Sergey Kozhukhov/GFDL/Wikipedia)
bDagcuYB

Międzynarodowy Związek Ulemów Muzułmańskich z siedzibą w Katarze zażądał od Benedykta XVI, rozpoczynającego w piątek pielgrzymkę w Libanie, _ przeproszenia muzułmanów _ za wykład wygłoszony przez papieża w 2006 r. w Ratyzbonie.

Związek Ulemów, uczonych w zakresie prawa i teologii islamu, oskarżył Benedykta XVI o chęć podburzania do konfliktu między chrześcijańskim Wschodem a islamem. Przed sześciu laty w Ratyzbonie Benedykt XVI w swoim przemówieniu zacytował m.in. słowa bizantyjskiego cesarza Manuela II Paleologa: _ Pokaż mi, co nowego przyniósł Mahomet, a wtedy ujrzysz tylko to, co złe i nieludzkie - jak choćby to, że nakazał, aby wiarę, którą głosił, rozszerzać za pomocą miecza _.

Wyrwany z kontekstu przemówienia fragment interpretowano jako zniewagę dla islamu. Słowa papieża wywołały protesty muzułmanów na świecie. Związek Ulemów w komunikacie opublikowanym w nocy_ zażądał od papieża przeproszenia muzułmanów za słowa wypowiedziane w Niemczech, kiedy to przepraszał żydów _ - informuje agencja AFP.

Związek, któremu przewodniczy wpływowy duchowny islamski szejk Jussef al-Karadawi, oświadczył, że _ próbował rozpocząć dialog z Watykanem _, lecz bez powodzenia. Jak zapewniono w komunikacie, związek już wcześniej zażądał od papieża, by przeprosił, lecz ten _ tego nie uczynił _.

bDagcuYD

Ulemowie oskarżyli Benedykta XVI o chęć _ podsycania konfliktu między synami tego samego kraju _, nawiązując - jak pisze AFP - do chrześcijan i muzułmanów żyjących w Libanie. Muzułmańscy uczeni oceniają, że konflikt podsyci podpisanie adhortacji apostolskiej (dokumentu podsumowującego synod biskupów z Bliskiego Wschodu, który obradowało w Watykanie w 2010 r.), która według nich _ zawiera niebezpieczne treści i idee _.

Wśród tych treści znajduje się _ ostrzeżenie przed islamizacją społeczeństwa _ oraz _ przestrzeganie chrześcijan przed islamem politycznym _ - dodano w komunikacie. Ulemowie wezwali Benedykta XVI, by nie podpisywał dokumentu.

Papież, który w piątek rozpoczyna pielgrzymkę w Libanie, adhortację posynodalną podpisze w bazylice świętego Pawła w Harissie, a następnie w niedzielę podczas mszy w Bejrucie przekaże ją przedstawicielom Kościołów Bliskiego Wschodu.

Watykan potwierdził w czwartek, że podczas pielgrzymki Benedykt XVI nie zajmie politycznego stanowiska wobec konfliktów na Bliskim Wschodzie. Jak oświadczył kardynał Jean-Louis Tauran, papież jedzie z orędziem pokoju.

bDagcuYJ

_ - Papież jadąc do Libanu przypomni o tym, że różnorodność, pluralizm nie są synonimem niebezpieczeństwa, ale przeciwnie - bogactwa, a to widać bardzo dobrze w dialogu ekumenicznym i w dialogu międzyreligijnym _ - powiedział kardynał. W jego ocenie papieską pielgrzymkę należy postrzegać jako wezwanie do jedności wśród chrześcijan i dialogu z niechrześcijanami.

Przewodniczącemu Międzynarodowego Związku Ulemów Muzułmańskich odmówiono w 2008 roku wizy wjazdowej do Wielkiej Brytanii, motywując to usprawiedliwianiem przez niego aktów terroru. Duchowny występował w obronie Palestyńczyków, dokonujących samobójczych zamachów w Izraelu oraz akceptował ataki na siły koalicyjne w Iraku.

bDagcuZe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)