Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Benefis Józefa Musioła

0
Podziel się

Benefis z okazji przypadających w tym roku 80. urodzin pisarza, działacza
społecznego, sędziego Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Józefa Musioła odbędzie się w środę
wieczorem w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie).

bEraOSOJ

Benefis z okazji przypadających w tym roku 80. urodzin pisarza, działacza społecznego, sędziego Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Józefa Musioła odbędzie się w środę wieczorem w Domu Zdrojowym w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie).

Uroczystość będzie połączona z promocją najnowszej książki jubilata pt. "Dramat zaklęty w listach" - historii miłości pochodzącego z Jastrzębia dowódcy największego zgrupowania Armii Krajowej na południu Polski i więźnia politycznego w okresie stalinowskim Dominika Danowskiego-Ździebło "Kordiana" i jego żony Heleny.

"To owoc mojej 2,5-letniej pracy. Bardzo długo namawiałem Helenę, żeby zgodziła się na tę publikację i przekazała mi listy, których nie pokazywała nawet własnym dzieciom. Zmarła wkrótce po tym, jak dostała i obejrzała pierwszy egzemplarz książki" - powiedział PAP Józef Musioł.

bEraOSOL

Ta najnowsza spośród ponad 20 książek Musioła to jego kolejna praca opisująca dramatyczne losów Ślązaków i ich dyktowanych patriotyzmem wyborów. "Jestem Ślązakiem - Polakiem, który kiedyś nie wyobrażał sobie nawet życia poza Śląskiem. Ze względów zawodowych wyjechałem jednak do Warszawy" - wspominał w środę Musioł, który w stolicy założył Towarzystwo Przyjaciół Śląska. Założył też Stowarzyszenie Sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.

"Spełniałem się w tym zawodzie, ale to mi nie wystarczało, stąd inne moje działania. Swoich młodszych kolegów sędziów zachęcam zawsze do pisania - to chroni przed rutyną, która odbiera temu zawodowi blask, a nawet może być niebezpieczna, bo decydujemy przecież o ludzkich losach" - podkreślił Józef Musioł.

Swoje doświadczenia jako sędziego wykorzystał w najnowszej, czekającej na publikację książce - powieści o sędzim, pokonującym kolejne szczeble zawodowej kariery.

Józef Musioł, doktor nauk prawnych, urodził się 9 stycznia 1933 r. w Połomi koło Wodzisławia Śląskiego. W latach 1951 - 53 był nauczycielem w szkole podstawowej. Ukończył prawo w Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1957 r. pracował w organach wymiaru sprawiedliwości, na stanowiskach od aplikanta sądowego po sędziego Sądu Najwyższego.

bEraOSOR

Był zastępcą redaktora naczelnego "Prawa i Życia". W 1979 r. został zastępcą dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W 1983 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jest członkiem wielu instytutów naukowych, inicjatorem przedsięwzięć kulturalnych, przewodniczącym Rady Programowej Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim, dwukrotnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką "Zasłużony Działacz Kultury". (PAP)

lun/ abe/

bEraOSPm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)