Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Berlin zapowiada ostre zasady dla rynków finansowych

0
Podziel się:

Niemcy przedstawiły swoje plany krajom grupy G7.

Berlin zapowiada ostre zasady dla rynków finansowych
(EPA/PAP)
bEKDfPxN

Niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck przedstawił w środę krajom grupy G7 pakiet ośmiu propozycji dotyczących nowych, ostrzejszych reguł funkcjonowania rynków finansowych.

Pakiet, opublikowany na stronie internetowej resortu, będzie tematem dyskusji na piątkowym spotkaniu ministrów finansów grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 (USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Kanady i Japonii) w Waszyngtonie.

Steinbrueck uważa m.in., że konieczne jest ustanowienie międzynarodowych standardów zakładających większą odpowiedzialność osobistą aktorów działających na rynkach finansowych.

bEKDfPxP

_ - W obliczu kryzysu ludzie na całym świecie zadają sobie pytanie, jakie dodatkowe ciężary na nich spadną. W obecnej sytuacji nie jest możliwe wyjaśnienie społeczeństwu, dlaczego odpowiedzialni za podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach nie tylko nie są rozliczani ze swych błędów, ale jeszcze otrzymują milionowe odprawy _ - ocenia Steinbrueck.

Jego zdaniem konieczne jest także stworzenie wyższych zabezpieczeń płynności finansowej banków. Ryzykowne przedsięwzięcia finansowe powinny mieć zabezpieczenie w wystarczającym kapitale własnym i być ujawniane w bilansach instytucji.

Według niemieckiego ministra stosowane przez banki systemy zachęt nie powinny nakłaniać do podejmowania bardzo wysokiego ryzyka. Steinbrueck opowiada się także m.in. za zakazaniem stosowania czysto spekulacyjnej krótkiej sprzedaży (sprzedawanie pożyczonych papierów wartościowych, a następnie ich odkupienie i zwrot właścicielowi), a także lepszż kooperacją instytucji nadzoru finansowego.

_ Najważniejszym wyzwaniem obecnie jest odbudowa zaufania do międzynarodowego systemu finansowego _ - podkreślił minister.

bEKDfPxV

| Dowiedz się więcej o kryzysie na rynkach |
| --- |

bEKDfPyq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)