Notowania

berlusconi
21.02.2009 12:17

Berlusconi i Putin rozmawiają jak przyjaciele

Tak zapewnia szef włoskiej dyplomacji. Przywódcy rozmawiają m.in. o prawach człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini powiedział dziennikowi _ Corriere della Sera _, że premier Silvio Berlusconi, jako przyjaciel Władimira Putina, rozmawia z nim szczerze na temat praw człowieka i wyraża swe zaniepokojenie sytuacją w Rosji.

Polsce i Hiszpanii zarzucił , że są _ w tyle _ w kwestii wysłania dodatkowych żołnierzy do Afganistanu.

W opublikowanym wywiadzie Frattini zapewnił jednocześnie, że Włochy nie chcą dążyć do publicznej konfrontacji z Moskwą, ale będą prowadzić politykę _ perswazji _.

Szef dyplomacji pytany, czy zaprzyjaźniony z władzami Rosji włoski rząd nie powinien wypowiedzieć się w takich sprawach, jak uniewinnienie zabójców dziennikarki Anny Politkowskiej i zarzutów łamania praw człowieka, odparł : _ rosyjscy rozmówcy rozumują w sposób formalnie poprawny w sprawie niezależności ich sądów i na to trudno odpowiedzieć _.

_ Kiedy Berlusconi rozmawia z Putinem, mówi do niego jak do prawdziwego przyjaciela , a zatem wyraża swoje zaniepokojenie. Sam to osobiście słyszałem _- zapewnił szef włoskiego MSZ. Zauważył następnie: _ Różnica polega na tym, że my nie chcemy stwarzać publicznego antagonizmu, bo publiczne umieszczanie Rosji na indeksie nie rozwiąże problemu _.

_ Będziemy kontynuować akcję perswazji i przekonywania , ale bez rozgłosu , bo to przyniosłoby efekt odwrotny od zamierzonego _ - oświadczył Frattini.

Odnosząc się do planów wysłania do Afganistanu dodatkowych 200- 250 żołnierzy i odpowiadając zarazem na pytanie, czy to _ wystarczy Nato i Stanom Zjednoczonym _, Frattini stwierdził : _ to inne państwa europejskie są spóźnione, nie my _.

_ Wystarczy popatrzeć na liczby, mógłbym wymienić Hiszpanię czy Polskę _ - dodał szef MSZ.

Na pytanie, czy obecny kryzys gospodarczy doprowadzi do rozpadu europejskiej jedności, odpowiedział: _ Europa może zostać zburzona zarówno przez protekcjonizm, jak i przez zniszczenie rynku wewnętrznego _.

Należy zdaniem ministra Franco Frattiniego zwalczać oba te zjawiska, a także wypracować _ europejską spójność _ wobec _ tych dwóch zagrożeń _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: berlusconi, moskwa, putin, rozmowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz