Notowania

promocja
16.04.2010 21:44

Berlusconi obciąża autora "Gomorry" winą za "promocję" mafii

Premier Włoch Silvio Berlusconi oskarżył zagrożonego zemstą mafii autora słynnej książki "Gomorra" Roberto Saviano o "promowanie" tej organizacji przestępczej na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Premier Włoch Silvio Berlusconi oskarżył zagrożonego zemstą mafii autora słynnej książki "Gomorra" Roberto Saviano o "promowanie" tej organizacji przestępczej na świecie. *

Na piątkowej konferencji prasowej w Rzymie szef rządu włoskiego dowodził, że włoskie organizacje przestępcze typu mafijnego "są dopiero na szóstym miejscu na świecie". Tymczasem "dzięki promocji", jaką fundują im autorzy książek w rodzaju "Gomorry" i seriali telewizyjnych w rodzaju "Hydry", są najbardziej znane w skali międzynarodowej.

Berlusconi zapewniał, że jego rząd postanowił położyć kres działalności włoskiej mafii. Na dowód tego jego minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni podał na konferencji prasowej liczbę 23 aresztowanych w ostatnich latach bossów mafii z 30 znajdujących się na liście najgroźniejszych. Skonfiskowano ich dobra o łącznej wartości 10 miliardów euro.

Atak premiera Berlusconiego na autora "Gomorry" wywołał żywą reakcję włoskich kół politycznych. Jeden z liderów ruchu Włochy Wartości (IdV) Pancho Pardi oświadczył: "W słowach Berlusconiego zawarta jest cała pogarda dla praworządności oraz dla obywatelskiego zaangażowania Roberto Saviano, autora +Gomorry+.

Saviano ze względu na pogróżki ze strony neapolitańskiej mafii, kamorry, od 2006 roku mieszka na terenie koszar wojskowych, pod ścisłą ochroną. Za ujawnienie w książce mechanizmów działania kamorry i jej skomplikowanych powiązań finansowych bossowie mafijni grożą mu śmiercią.

W ocenie ekspertów Interpolu trzy organizacje mafijne działające w Italii - neapolitańska kamorra, sycylijska Cosa Nostra i kalabryjska 'ndrangheta - świetnie wykorzystują mechanizmy globalizacji gospodarki i prowadzą obecnie handel narkotykami na wszystkich kontynentach. (PAP)

ik/ mc/

6053749

Tagi: promocja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz