Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Betlejemskie Światło Pokoju u marszałek Sejmu

0
Podziel się:

Harcerze przekazali we wtorek Betlejemskie Światło Pokoju marszałek Sejmu
Ewie Kopacz, która podziękowała im za to, że wraz z tym światłem przekazują także pokój, miłość i
nadzieję. "Oby otaczali nas tylko dobrzy ludzie i samo dobro zagościło w tym budynku" -
podkreśliła.

Harcerze przekazali we wtorek Betlejemskie Światło Pokoju marszałek Sejmu Ewie Kopacz, która podziękowała im za to, że wraz z tym światłem przekazują także pokój, miłość i nadzieję. "Oby otaczali nas tylko dobrzy ludzie i samo dobro zagościło w tym budynku" - podkreśliła.

Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego harcmistrzyni Małgorzata Sinica przekazując Kopacz Betlejemskie Światło Pokoju zaznaczyła, że tegoroczne przesłanie akcji brzmi: "Wyjdź z cienia - pokaż dobro".

Dodała, że jest to wielkie wyzwanie dla dorosłych. "Wyjście z cienia wcale nie jest łatwe, ale pokazanie dobra może sprawić, że zarazimy nim cały świat i z tą nadzieją na pokój, dobro, lepszy nowy, 2014, rok chcielibyśmy życzyć, aby był on pełen owocnej pracy, sukcesów, ale także normalnego, ludzkiego szczęścia" - powiedziała Sinica.

Marszałek Sejmu podziękowała za przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju i zaznaczyła, że tak jak polscy harcerze, tak również skauci i harcerze w co najmniej 30 krajach europejskich przekazują dziś to światło. Jak dodała, chciałaby, aby co roku znalazł się ktoś, kto to światełko będzie przekazywał dalej, bo ta tradycja, która w Polsce bardzo mocno wpisała się w świąteczny krajobraz, ma już swoje efekty.

"Cieszę się, że to właśnie wy, młodzi ludzie dzisiaj ofiarujecie nam pokój, miłość i nadzieję. Za tę nadzieję bardzo dziękuję. Życzę wam również wszystkiego co najlepsze. Oby otaczali nas tylko dobrzy ludzie i samo dobro zagościło w tym budynku" - powiedziała marszałek Sejmu.

Harcerze rozwożą światełko po całym kraju już po raz dwudziesty trzeci. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Światło będzie przekazane dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii, gdzie w 1986 roku w intencji niewidomych dzieci przewieziono płomień z groty betlejemskiej - miejsca narodzin Chrystusa. Dwa lata później austriaccy skauci sami pojechali po Światło do Betlejem. Od tego czasu ten symbol pokoju i jedności trafia do Wiednia co roku, a skauci z różnych krajów roznoszą Światło po Europie.

ZHP uczestniczy w akcji od 1991 r. Tegoroczne hasło towarzyszące wędrówce Światła ma zachęcić do pracy nad sobą i podjęcia wyzwania stania się lepszym. (PAP)

mzk/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)