Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bez szans na pokój na Bliskim Wschodzie?

0
Podziel się

W poniedziałek kolejne ważne spotkanie w sprawie porozumienia między Izraelem a Palestyną. Tymczasem w arabskiej części Jerozolimy mają powstać nowe żydowskie osiedla.

Bez szans na pokój na Bliskim Wschodzie?
(Money.pl/Tomasz Bonek)
bDBhYuXp

W poniedziałek kolejne ważne spotkanie w sprawie porozumienia między Izraelem a Palestyną.* *- Jednak decyzja o budowie osiedli żydowskich w jerozolimskiej dzielnicy Gilo przekreśla szanse na pokój z Izraelem - oświadczył rzecznik prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasaa Nabil Abu Rudeineh.

Jak zaznaczył, niszczy ona jakąkolwiek szansę na zbudowanie prawdziwego fundamentu dla procesu pokojowego. - _ Decyzja jest odpowiedzią premiera Izraela Benjamina Netanjahu na wystąpienie Baracka Obamy i nadchodzące spotkanie Kwartetu Bliskowschodniego _ - uznał rzecznik prezydenta.

W ubiegłym tygodniu komisja budownictwa i planowania przestrzennego urzędu miasta w Jerozolimie zaaprobowała plany wzniesienia ponad 900 żydowskich domów w dzielnicy Gilo. Po raz pierwszy zamiar jej rozbudowy ogłoszono dwa lata temu, co spotkało się z krytyką ONZ, Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii. Prezydent Obama oświadczył wówczas, że budowa osiedla nie przysłuży się bezpieczeństwu Izraela i utrudni mu zawarcie pokoju z sąsiadami.

bDBhYuXr

[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t125423.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/obama;o;wolnej;palestynie;izrael;to;katastrofa,149,0,832917.html) Obama o wolnej Palestynie. Izrael: To katastrofa
Kilka tygodni temu Obama oświadczył, że przyszłe niepodległe państwo palestyńskie powinno powstać w granicach z 1967 roku, a więc sprzed wojny sześciodniowej, w wyniku której Izrael zajął również wschodnią Jerozolimę. Gilo leży na zaanektowanym wtedy obszarze.

Ubiegłoroczna próba amerykańskiej mediacji w konflikcie palestyńsko-izraelskim rozbiła się właśnie o kwestię żydowskich osiedli na spornych terenach. Rząd Netanjahu nie zgodził się wtedy na przedłużenie o kolejne miesiące moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli, a bez tego Palestyńczycy odmówili przystąpienia do negocjacji.

Palestyńczycy chcą, by stolicą ich przyszłego państwa była wschodnia Jerozolima. Izrael zaś uznaje całe miasto za swoją _ wieczną i niepodzielną stolicę _. Za planem Obamy - przewidującym utworzenie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku, ale z możliwością uzgodnionej wymiany części terytoriów - opowiada się także Kwartet Bliskowschodni. Złożone z przedstawicieli ONZ, UE, USA i Rosji gremium ma się spotkać w poniedziałek w Waszyngtonie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t84758.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;zgadza;sie;na;kolonizacje;palestyny,8,0,774408.html) USA zgadza się na kolonizację Palestyny Amerykanie zawetowali rezolucję ONZ potępiającą budowę żydowskich osiedli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t124591.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/negocjacje;bliskowschodnie;weszly;w;trudny;kryzys,0,0,731136.html) Negocjacje bliskowschodnie weszły w trudny kryzys USA przestały przekonywać Izrael do zamrożenia rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t110805.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/netanjahu;i;abbas;biora;sie;do;roboty,87,0,675927.html) Netanjahu i Abbas "biorą się do roboty" Clinton: Podjęli w negocjacjach najważniejsze kwestie konfliktu bliskowschodniego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t109963.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/negocjacje;izraela;z;palestynczykami;skazane;na;porazke,145,0,669841.html) Negocjacje Izraela z Palestyńczykami skazane na porażkę? Komentatorzy: Strony mierzą zbyt wysoko.
bDBhYuXx
bDBhYuXS
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)