Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez zatwierdzenia sprawozdania NBP, budżet nie dostanie pieniędzy

0
Podziel się:

#
dochodzi kolejna wypowiedź prezesa Skrzypka
#

# dochodzi kolejna wypowiedź prezesa Skrzypka #

01.04. Warszawa (PAP) - Z ustawy o NBP wynika, że jeżeli Rada Ministrów nie zatwierdzi sprawozdania finansowego przedstawionego przez zarząd NBP, budżet nie otrzyma pieniędzy z zysku banku centralnego - powiedział PAP prof. Witold Modzelewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem Modzelewskiego przepisy ustawy o NBP "nie grzeszą przesadną konsekwencją i nie są zbyt przemyślane". Profesor wskazał, że np. nakazują RPP przyjęcie sprawozdania finansowego NBP, kierując się założeniami polityki pieniężnej. Tymczasem sprawozdania finansowe mówią o przeszłości, a nie o założeniach.

Modzelewski zwrócił uwagę, że prezes NBP przedstawia sprawozdanie Radzie Ministrów, która je zatwierdza. "Z brzmienia przepisów można wyciągnąć wniosek, że Rada Ministrów ma obowiązek je zatwierdzić" - powiedział.

Według niego, ustawa o NBP jest tak skonstruowana, że nie można z całą pewnością powiedzieć, co by się stało, jeżeli jeden organ odmówiłby przyjęcia sprawozdania (RPP), a drugi (rząd) zatwierdziłby je.

"Zasadą tworzenia naszego ustroju jest chaos kompetencyjny. Nikt do końca nie wie kto za co odpowiada, co przekłada się na słabość władzy. Jeżeli w ośrodkach władzy dochodzi do różnicy zdań, jak w przypadku RPP i NBP, to zadaniem prawa jest łagodzenie tego chaosu. Tymczasem w Polsce prawo chaos ten pogłębia" - powiedział Modzelewski, oceniając ustawę o NBP. Według niego w ustawie brakuje normy rozstrzygającej tego typu spory.

Zdaniem profesora z ustawy na pewno wynika jedno - jeżeli rząd nie zatwierdzi sprawozdania NBP, to nie będzie wypłaty zysku z NBP do budżetu. "Z chaosu będziemy mieli jeszcze brak wpłaty pieniędzy do budżetu" - podsumował.

Także szefowa działu bankowości i finansów w kancelarii Bird&Bird, radca prawny Iwona Mikosz uważa, że przepisy ustawy o NBP są nieprecyzyjne i wymagają zmiany. "Ustawa nie rozstrzyga, czy warunkiem przesłania sprawozdania finansowego NBP do Rady Ministrów jest jego wcześniejsze przyjęcie przez RPP. Pewności nie ma, ale należałoby uznać, że przyjęcie sprawozdania przez RPP i zatwierdzenie przez Radę Ministrów to dwa odrębne tryby" - powiedziała.

Zdaniem Elżbiety Choiny-Duch z RPP sprawozdanie wysyłane Radzie Ministrów powinno być przyjęte przez RPP. "Do 30 kwietnia prezes NBP powinien przekazać to sprawozdanie Radzie Ministrów, zatwierdzone przez audytora i przyjęte przez RPP" - powiedziała Choina-Duch w TVN CNBC Biznes. Zaznaczyła, że jej zdaniem RPP przyjmie sprawozdanie zarządu NBP i ustali zasady podziału zysku zgodnie z przyjętą przez Radę uchwałą.

Według z art. 12 ustawy o NBP, Rada m.in. przyjmuje roczne sprawozdanie finansowe NBP. Art. 17 ustawy o NBP informuje, że do zakresu działania zarządu NBP należy m.in. sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego NBP.

Z kolei art. 65 mówi, że NBP tworzy rezerwę na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych. Zasady tworzenia i rozwiązywania tej rezerwy określa Rada. Natomiast według art. 69 roczne sprawozdanie finansowe NBP podlega badaniu przez biegłego rewidenta, którego wybiera Rada.

Według ustawy do 30 kwietnia prezes NBP przedstawia roczne sprawozdanie finansowe NBP Radzie Ministrów, która podejmuje decyzję w sprawie jego zatwierdzenia. W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania 95 proc. rocznego zysku NBP podlega odprowadzeniu do budżetu państwa.

Podczas ostatniego posiedzenia RPP ujawnił się konflikt między Radą a zarządem NBP. Chodzi o uchwałę RPP zmieniającą uchwałę regulującą sposób tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe. Według prezesa NBP Sławomira Skrzypka, decyzja Rady jest obarczona poważnymi wadami prawnymi.

Zdaniem RPP uchwała ma zastosowanie do sprawozdania finansowego NBP za poprzedni rok. Prezes Skrzypek poinformował w środę, że zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym przez zarząd NBP 29 marca br., wynik finansowy banku to ok. 4,166 mld zł. Dodał, że gdyby do sprawozdania zastosować uchwałę Rady, to "mogłyby to być kwoty wyższe". Pytany, czy bank centralny przekaże premierowi sprawozdanie finansowe i zysk do budżetu do końca kwietnia, odpowiedział, że zarząd NBP "wywiąże się z przepisów ustawy" (o NBP - PAP). (PAP)

mmu/ drag/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)