Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BezDymu.com: ustawa antynikotynowa powinna być bardziej restrykcyjna

0
Podziel się:

Przyjęta przez Sejm ustawa antynikotynowa idzie w dobrym kierunku, ale
skuteczniejsze byłyby rozwiązania bardziej restrykcyjne - ocenia pomysłodawca akcji BezDymu.com
Łukasz Roguski. Zapowiada, że o ich wprowadzenie będzie apelował do senatorów.

Przyjęta przez Sejm ustawa antynikotynowa idzie w dobrym kierunku, ale skuteczniejsze byłyby rozwiązania bardziej restrykcyjne - ocenia pomysłodawca akcji BezDymu.com Łukasz Roguski. Zapowiada, że o ich wprowadzenie będzie apelował do senatorów.

"Kształt, w jakim została przyjęta ustawa to krok do przodu i jest ona do zaakceptowania przez biernych palaczy. Przykłady innych krajów na świecie pokazują jednak, że tylko bardzo restrykcyjne prawo zachęca obywateli do masowego rzucania palenia. Tak było m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Włoszech" - powiedział.

Jak dodał, apel o wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zapisów, które wprowadzą całkowity zakaz palenia we wszystkich lokalach gastronomicznych, będzie skierowany do Senatu, gdzie teraz trafi ustawa uchwalona w czwartek przez Sejm.

W rozmowie z PAP Roguski podkreślił, że niezależnie od ostatecznego kształtu ustawy, jej wejściu w życie powinna towarzyszyć kampania edukacyjna, która uświadomi Polakom skutki biernego palenia. W środę skierował w imieniu BezDymu.com list otwarty w tej sprawie do minister zdrowia Ewy Kopacz i premiera Donalda Tuska.

W czwartek Sejm znowelizował ustawę o ochronie zdrowia. Przyjęte rozwiązania łagodzą pierwotne propozycje komisji zdrowia, według których całkowity zakaz palenia miał obowiązywać m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.

Podczas czwartkowych głosowań przyjęto poprawkę mniejszości, która zakłada, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni do 100 m kw. będą mogli zdecydować, czy lokale te będą w całości przeznaczone wyłącznie dla osób palących, czy niepalących. W większych lokalach właściciel będzie mógł wydzielić sale dla palaczy.

Za złamanie zakazu, który będzie obowiązywać m.in. w środkach transportu publicznego czy na przystankach komunikacji, palacz będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Za nieumieszczenie w lokalu lub pojeździe informacji o zakazie palenia grozić ma grzywna w wysokości 2 tys. zł.

Inicjatorzy nowelizacji ustawy podkreślali, że 9 mln Polaków regularnie pali 15-20 papierosów dziennie, a z powodu palenia co roku umiera w Polsce 70 tys. osób.

BezDymu.com to akcja społeczna, której celem jest ograniczenie palenia w miejscach publicznych i promocja życia bez dymu papierosowego. (PAP)

mca/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)