Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BGK podpisał z bankami umowy dot. poręczeń

0
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał z 19 bankami umowy o systemie
poręczeń dla kredytów udzielanych firmom. Głównym celem nowego systemu poręczeniowego jest
zwiększenie dostępu do kredytów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wsparcie
projektów z wykorzystaniem środków unijnych.

*Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
podpisał z 19 bankami umowy o systemie poręczeń dla kredytów udzielanych firmom. Głównym celem nowego systemu poręczeniowego jest zwiększenie dostępu do kredytów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wsparcie projektów z wykorzystaniem środków unijnych. *

W czwartek w siedzibie BGK umowy podpisały: Alior Bank, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Ochrony Środowiska, Bank BPH, Bank Polskiej Spółdzielczości, DNB Nord Polska, HSBC Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank Millenium i Raiffeisen Bank Polska.

Wcześniej umowy z BGK podpisały: Pekao SA, PKO BP, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju, Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Krakowski Bank Spółdzielczy, West LB Bank Polska oraz BRE Bank.

Zdaniem prezesa zarządu BGK Ireneusza Fąfary, system w sposób zdecydowany zwiększy dostępność zewnętrznego finansowania dla przedsiębiorców.

Obecny przy podpisywaniu umów wiceminister gospodarki Rafał Baniak zaznaczył, że wielokrotnie rozmawiał z Fąfarą o tym, by BGK stał się "realnym instrumentem wspomagającym polską gospodarkę".

"To się dzisiaj dzieje.(...) BGK wdraża instrument, który ma ułatwić polskim przedsiębiorstwom, w tym małym i średnim, dostęp do finansowania. Nie wiem, czy pobudzona w ten sposób akcja kredytowa osiągnie ok. 20 mld zł, czy do tego pułapu się zbliży. Mniej istotna jest kwota. Wolałbym, żeby system był realną odpowiedzią na bardzo realne potrzeby polskich przedsiębiorców" - zaznaczył wiceminister.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podczas spotkania zaapelował z kolei do Narodowego Banku Polskiego o to, by obniżać systematycznie rezerwę obowiązkową, co ma być lekarstwem na utrudniony dostęp banków do źródeł finansowania.

BGK podał, że poręczeniami udzielanymi przez bank mogą być objęte w szczególności projekty realizowane z wykorzystaniem środków pochodzących z Unii Europejskiej, a także projekty infrastrukturalne oraz związane z rozwojem sektora małych i średnich przedsiębiorstw, w tym realizowane z wykorzystaniem środków publicznych.

19 maja rząd przyjął program wspierania przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Zlikwidowano Fundusz Poręczeń Unijnych oraz Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych; środki w nich zgromadzone zasiliły fundusz statutowy Banku.

BGK będzie udzielać gwarancji i poręczeń do kwoty 10 mln euro. Poręczenie banku jest formą zabezpieczenia spłaty kredytu w przypadku, gdy przedsiębiorca nie ma wystarczającego majątku lub nie chce go wykorzystywać na częściowe zabezpieczenie kredytu. Poręczeniem można objąć maksymalnie do 80 proc. kwoty kredytu.

W ofercie BGK znajdą się specjalne linie poręczeniowe do zabezpieczenia ryzyka komercyjnego finansowania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Wprowadzenie nowych zasad ma dać 20 mld zł bezpiecznych kredytów.

Z tytułu udzielenia poręczenia BGK będzie pobierał opłatę prowizyjną. Podstawowa stawka wynosi 2 proc. dla poręczenia i 2,5 proc. dla gwarancji rocznie; ma ona zastosowanie do wyliczenia opłaty prowizyjnej w przypadku, gdy marża banku udzielającego kredytu wynosi nie więcej niż 5 proc. Jeśli marża Banku wynosi więcej niż 5 proc., opłata prowizyjna sięga 3 proc. dla poręczenia i 3,5 proc. dla gwarancji. (PAP)

luo/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)