Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 14:26

BGK podpisał z Tauronem umowę na emisję obligacji wartych 1 mld zł

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w środę umowę z Tauronem, której celem jest organizacja i gwarantowanie emisji obligacji wartych 1 mld zł. To kolejna transakcja BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w środę umowę z Tauronem, której celem jest organizacja i gwarantowanie emisji obligacji wartych 1 mld zł. To kolejna transakcja BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie.

Podczas środowej konferencji prasowej przedstawiciele stron poinformowali, że celem emisji obligacji jest współfinansowanie wydatków inwestycyjnych wynikających ze strategii rozwoju Grupy Tauron do 2020 r. Największe nakłady inwestycyjne mają być poniesione w sferze dystrybucji i wytwarzania.

Kwota programu emisji obligacji o maksymalnie 15-letnim okresie zapadalności wynosi 1 mld zł, a struktura finansowania przewiduje emisję w seriach w latach 2013-2015, a wykupy w równych ratach od 2019 do 2028 r. W tym przedsięwzięciu BGK będzie pełnił rolę organizatora, gwaranta programu i depozytariusza.

Dotychczas Grupa Tauron finansowała długoterminowo swoje inwestycje ze wsparciem banków komercyjnych oraz m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego, czy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

"Jest to największa pojedyncza transakcja kiedykolwiek przez BGK zrealizowana i mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia taka umowa, że będą realizowane też kolejne" - stwierdził p.o. prezesa BGK Dariusz Kacprzyk.

Prezes Tauronu Dariusz Lubera wskazał, że rozmowy z BGK trwały niecałe trzy miesiące. "Bardzo szybko przeszliśmy od słów do czynów" - powiedział. "Dla Grupy Tauron to niezwykle istotne wsparcie (...) nasz program inwestycyjny wymaga określonych środków, a ta kwota jest bardzo dobrze dopasowana do finansowania i trwania inwestycji" - podkreślił.

Dodał, że pieniądze pozyskane z emisji obligacji zostaną przeznaczone na inwestycje związane m.in. z budową nowych mocy wytwórczych, modernizacją i odtwarzaniem sieci dystrybucyjnej oraz zwiększaniem zdolności produkcyjnych zakładów górniczych.

Wiceprezes Tauronu Krzysztof Zawadzki stwierdził, że dłuższy od obecnie posiadanych okres finansowania uzyskany przez spółkę jest bardzo korzystny i dopasowany do potrzeb Grupy, gdyż wydłuża średnioważony termin zapadalności portfela długu i poprzez taką dywersyfikację zapewnia jego stabilność. "Jednocześnie jest lepiej dopasowany do długich okresów zwrotu z inwestycji w sektorze energetycznym" - zaznaczył.

Dodał też, że spółka nie rezygnuje z innych rozważanych źródeł finansowania, w tym obligacji i eurobligacji.

Tauron Polska Energia to spółka holdingowa, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii i ciepła. W skład Grupy wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło. (PAP)

rbk/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz