Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Akcja pamięci ofiar stalinizmu zakłócona

0
Podziel się

#
zwolnienie zatrzymanych i kontynuowanie akcji
#

bErsTirV

# zwolnienie zatrzymanych i kontynuowanie akcji #

29.10. Mińsk (PAP) - Około 30 osób wzięło we wtorek udział w akcji pamięci ofiar represji stalinowskich w Mińsku. Ponad 20 uczestników, w tym kilkoro dziennikarzy, zostało na krótko zatrzymanych przez milicję - poinformowały niezależne media białoruskie.

We wtorek odbył w Mińsku "żałobny maraton" po miejscach pochówku ofiar represji stalinowskich z lat 30. i 40. XX w. Uczestnicy zebrali się rano na Cmentarzu Kalwaryjskim, ale w chwili składania kwiatów milicja zatrzymała dużą grupę osób. Według Radia Swaboda przewieziono na komisariat 23 uczestników akcji, w tym 8-letniego chłopca. Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) informowało o zatrzymaniu pięciorga dziennikarzy.

bErsTirX

Przedstawiciel milicji powiedział Radiu Swaboda, że milicjanci odebrali telefon z informacją, że na cmentarzu odbywa się nielegalny wiec. Zatrzymanych wylegitymowano, po czym zwolniono.

Akcja była następnie kontynuowana w parku Czaluskincau w centrum Mińska i w Łoszycach na obrzeżach Mińska. Zakończyła się w Kuropatach, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji stalinowskich. Uczestnicy "żałobnego maratonu" ustawili tam krzyż poświęcony ponad 100 przedstawicielom inteligencji, których zamordowano w nocy z 29 na 30 października 1937 r. W akcji uczestniczyli m.in. byli więźniowie polityczni.

"Żałobny maraton" był zwieńczeniem tygodnia pamięci ofiar represji totalitarnych, zorganizowanego przez obywatelską inicjatywę "O uratowanie memoriału Kuropaty". W trakcie trwającej od tygodnia akcji m.in. sprzątano to uroczysko pod Mińskiem.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

bErsTisd

mw/ kar/

bErsTisy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)