Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Ambasador RP przekazał pomoc centrum onkologicznemu

0
Podziel się:

W ramach projektu pomocy centrum onkologii dziecięcej w Borowlanach pod
Mińskiem ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka przekazał we wtorek dyrekcji placówki
pierwszy domek, w którym będą mogli mieszkać pacjenci przepełnionego ośrodka wraz z rodzicami.

W ramach projektu pomocy centrum onkologii dziecięcej w Borowlanach pod Mińskiem ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka przekazał we wtorek dyrekcji placówki pierwszy domek, w którym będą mogli mieszkać pacjenci przepełnionego ośrodka wraz z rodzicami.

Domek, podobnie jak zbudowany obok plac zabaw dla dzieci, został sfinansowany ze środków pomocy rozwojowej polskiego MSZ programu "Polska Pomoc". Na realizację projektu ambasada Polski przeznaczyła 37,8 tys. euro. Kolejne domki będą budowane przy wsparciu innych darczyńców.

Z inicjatywą zbudowania przy centrum w Borowlanach 20 domków dla pacjentów i rodziców wystąpiła białoruska organizacja pozarządowa "Dzieci w biedzie", która była partnerem strony polskiej przy realizacji projektu.

"Ideą tego projektu było zapewnienie alternatywnego miejsca zamieszkania dla chorych dzieci i ich rodzin, ponieważ z każdym rokiem zwiększa się liczba dzieci przyjmowanych przez centrum, a liczba łóżek jest ograniczona" - zaznaczył w rozmowie z PAP radca ambasady RP w Mińsku Paweł Jessa.

W domku z kuchnią są dwa umeblowane pokoje z przylegającymi łazienkami. Może w nim mieszkać jednocześnie dwoje małych pacjentów z rodzicami.

Centrum przyjmuje rocznie na hospitalizację około 4 tys. małych pacjentów z całej Białorusi. Według dyrektorki placówki Wolhi Alejnikawej około tysiąca dzieci będzie można co roku przyjąć w domkach.

"Jesteśmy wdzięczni stronie polskiej za wielokrotną współpracę z nami w sferze medycznej" - powiedział PAP obecny na uroczystości przekazania domku wiceminister zdrowia Białorusi Dźmitry Pieniewicz.

W zeszłym roku Szerepka przekazał Oddziałowi Surdologicznemu Obwodowego Centrum Diagnostycznego w Witebsku sprzęt medyczny wartości 41 tys. euro, w tym system Eclipse, który umożliwia m.in. zdiagnozowanie noworodków podczas snu.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)