Notowania

wiadomości
15.04.2012 13:20

Białoruś: Decyzja ws. ambasadorów UE na początku tygodnia

Decyzja w sprawie powrotu ambasadorów państw Unii Europejskiej do Mińska zostanie podjęta kolegialnie na początku przyszłego tygodnia - poinformowało PAP w niedzielę źródło w korpusie dyplomatycznym.

Podziel się
Dodaj komentarz

Decyzja w sprawie powrotu ambasadorów państw Unii Europejskiej do Mińska zostanie podjęta kolegialnie na początku przyszłego tygodnia - poinformowało PAP w niedzielę źródło w korpusie dyplomatycznym.

"Na początku przyszłego tygodnia kolegialnie zostanie podjęta decyzja" - powiedziało wspomniane źródło, komentując sobotnią informację niezależnego tygodnika "Nasza Niwa", że są duże szanse, iż dyplomaci państw UE powrócą do Mińska w najbliższym tygodniu. Tygodnik powołał się na swojej stronie internetowej na "źródło zbliżone do europejskich kręgów dyplomatycznych",

Jak pisze gazeta, państwa UE czekają na zwolnienie wszystkich więźniów politycznych. "W wersji optymistycznej nowych sankcji UE nie będzie, a wszyscy więźniowie polityczni wyjdą na wolność do 9 maja. Ale to wariant optymistyczny. Mińsk już nieraz wspominał o zwolnieniu wszystkich swoich zakładników, a kończyło się na nowej porcji nienawiści ze strony łukaszenkowskich mediów" - pisze "Nasza Niwa".

W sobotę i niedzielę zwolnionych zostało dwóch więźniów politycznych: opozycjonista Źmicier Bandarenka, skazany na dwa lata kolonii karnej, oraz były opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi Andrej Sannikau, z którym Bandarenka współpracował. Obaj skierowali do prezydenta Alaksandra Łukaszenki prośby o ułaskawienie.

23 marca ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE po raz kolejny rozszerzyli sankcje wobec Białorusi, m.in. podejmując decyzję o zamrożeniu aktywów 29 firm należących do trzech oligarchów wspierających reżim Łukaszenki. W przyjętej deklaracji ministrowie zapowiedzieli wprowadzanie kolejnych sankcji, "dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni".

Po poprzednim rozszerzeniu sankcji 28 lutego władze Białorusi zwróciły się do ambasadorów UE i Polski, aby opuścili ten kraj i udali się na konsultacje, oraz wezwały swoich ambasadorów w Brukseli i Warszawie na konsultacje do Mińska. W odpowiedzi wszystkie kraje UE podjęły decyzję o wycofaniu swych ambasadorów z Białorusi.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ woj/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz