Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Deputowany: jesteśmy gotowi do dyskusji o Karcie Polaka

0
Podziel się:

Białoruski deputowany Ihar Karpienka, jeden z inicjatorów wniosku do Sądu
Konstytucyjnego o ocenę polskiej ustawy o Karcie Polaka, powiedział, że parlamentarzyści są gotowi
do dyskusji na temat ustawy ze stroną polską.

Białoruski deputowany Ihar Karpienka, jeden z inicjatorów wniosku do Sądu Konstytucyjnego o ocenę polskiej ustawy o Karcie Polaka, powiedział, że parlamentarzyści są gotowi do dyskusji na temat ustawy ze stroną polską.

"Jesteśmy gotowi rozpatrzeć ze stroną polską te sporne kwestie, które pojawiły się w stosowaniu ustawy na terytorium Białorusi" - powiedział Karpienka, cytowany przez oficjalną agencję BiełTA.

Deputowany wypowiadał się po decyzji Sądu Konstytucyjnego, który w czwartek ocenił, że część postanowień ustawy o Karcie Polaka jest sprzeczna z niektórymi normami prawa międzynarodowego. Za takie uznał: wydawanie zaświadczeń przez organizacje polonijne, wydawanie karty przez konsula i niektóre przywileje posiadacza karty. Według sądu są one sprzeczne także z niektórymi postanowieniami umów dwustronnych między Polską a Białorusią.

Zdaniem Karpienki, postanowienie sądu daje parlamentarzystom "podstawę prawną do uregulowania dialogu z polskim Sejmem na temat tego problemu". Dodał, że wcześniej, jako szef komisji spraw międzynarodowych, zwrócił się do Sejmu z listem wyjaśniającym stanowisko białoruskich deputowanych.

Białoruski sąd zajmował się polskim prawem, ponieważ dekret prezydenta Białorusi pozwala mu na ocenianie dokumentów przyjmowanych przez inne państwa lub organizacje międzynarodowe i dotyczących interesów Białorusi. Z wnioskiem o opinię na temat Karty Polaka deputowani zwrócili się do sądu pod koniec lutego. Ich inicjatywa zbiegła się z krytyką karty w oficjalnych mediach i ochłodzeniem stosunków między Warszawą a Mińskiem po wyborach prezydenckich na Białorusi w grudniu zeszłego roku.

Karta Polaka weszła w życie w marcu 2008 roku. Jest to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego i przyznający jego posiadaczowi pewne przywileje - m.in. w uzyskaniu wizy do Polski, podjęciu w Polsce pracy czy działalności gospodarczej. O kartę mogą ubiegać się obywatele państw byłego Związku Radzieckiego. Jak wyjaśnia ustawa, stanowi to spełnienie "moralnego obowiązku wobec Polaków na Wschodzie, którzy na skutek zmiennych losów naszej Ojczyzny utracili obywatelstwo polskie".

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)