Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Kolejni czterej skazani opozycjoniści ułaskawieni

0
Podziel się

Kolejni czterej uczestnicy powyborczych protestów skazani na Białorusi po
wyborach 19 grudnia zostali ułaskawieni przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę - pisze w czwartek
Radio Swaboda, powołując się na administrację prezydenta. Nazwisk oficjalnie nie podano.

bEgMWFsl

Kolejni czterej uczestnicy powyborczych protestów skazani na Białorusi po wyborach 19 grudnia zostali ułaskawieni przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę - pisze w czwartek Radio Swaboda, powołując się na administrację prezydenta. Nazwisk oficjalnie nie podano.

Opozycyjna gazeta "Nasza Niwa" informuje jednak, że trzech ułaskawionych to: działacze opozycyjnej organizacji młodzieżowej Młody Front Aleś Kirkiewicz i Aleh Hniedczyk oraz członek opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Andrej Pratasenia.

Według administracji prezydenta czterej ułaskawieni "wyrazili skruchę, uznanie swojej winy i to, że mają świadomość, iż ich działania były sprzeczne z prawem. Są też gotowi ściśle przestrzegać prawa w przyszłości".

bEgMWFsn

Jak wynika z podanych nazwisk, chodzi o kolejnych szeregowych uczestników demonstracji w Mińsku w wieczór po wyborach prezydenckich 19 grudnia zeszłego roku. Wcześniej w sierpniu ułaskawionych zostało dziewięciu uczestników protestów.

Tysiące ludzi protestowało w Mińsku 19 grudnia przeciw oficjalnym wynikom wyborów, dających niemal 80 proc. głosów ubiegającemu się o czwartą kadencję Łukaszence. Doszło do ataku grupy ludzi na drzwi do budynku rządu; według opozycji była to prowokacja. Milicja i wojska wewnętrzne rozbiły demonstrację, zatrzymano ponad 600 osób. W serii procesów sądy skazały ponad 40 osób, około połowy na kary od dwóch do czterech lat kolonii karnej; trzech byłych kandydatów opozycji otrzymało kary 5-6 lat pozbawienia wolności.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ kar/

bEgMWFsO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)