Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Konferencja online konsula Polski w "Komsomolskiej Prawdzie"

0
Podziel się:

Warunki uzyskania polskiej wizy oraz elektroniczny system przyjmowania
wniosków wizowych były najczęściej poruszanymi tematami podczas konferencji online polskiego
konsula Tomasza Janika, która odbyła się w środę w redakcji dziennika "Komsomolskaja Prawda".

Warunki uzyskania polskiej wizy oraz elektroniczny system przyjmowania wniosków wizowych były najczęściej poruszanymi tematami podczas konferencji online polskiego konsula Tomasza Janika, która odbyła się w środę w redakcji dziennika "Komsomolskaja Prawda".

Pytań na czacie było tak dużo, że chociaż konsul przedłużył przewidzianą na 1,5 godziny konferencję, nie udało się na wszystkie odpowiedzieć.

"Największym problemem w codziennej pracy jest liczba osób, które chcą uzyskać polską wizę. Już przekracza ona wręcz możliwości obsługi wpływających do nas wizowych ankiet. Codziennie przez konsulat przewija się około 1200 osób" - powiedział PAP konsul po zakończeniu konferencji.

Janik przyznał, że zainteresowanie konferencją przekroczyło jego oczekiwania. "Aż tylu pytań się nie spodziewałem, aczkolwiek biorąc pod uwagę nasze doświadczenia z codziennym wydawaniem wiz, przewijające się tematy w większości można było przewidzieć" - powiedział. Zastrzegł, że jest konsulem na Białorusi od 5 października i to był jego pierwszy kontakt z prasą białoruską.

Wiele pytań dotyczyło elektronicznego systemu przyjmowania wniosków wizowych, który został przez konsulat wprowadzony w październiku ubiegłego roku. Osoby chcące uzyskać polską wizę wyrażały podczas konferencji życzenie, by jeszcze zwiększyć liczbę rozpatrywanych w ten sposób wniosków.

"W tym roku liczba osób pragnących otrzymać wizę w naszym konsulacie zwiększyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 44 proc. Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się tego. System elektroniczny umożliwia codziennie obsłużenie 600 zainteresowanych, o 150 więcej niż w tradycyjny sposób. Zwiększenie tej liczby jest fizycznie niemożliwe" - odpowiedział konsul online.

Zaznaczył, że w przyszłym roku konsulat podejmie starania o usprawnienie bazy technicznej, ale jednocześnie należałoby zwiększyć liczbę pracowników rozpatrujących napływające wnioski. "Mam nadzieję, że uda się zrealizować ten plan" - dodał.

W rozmowie z PAP Janik wyraził nadzieję, że problem przeciążania konsulatu częściowo złagodzi powstanie nowej siedziby ambasady polskiej w Mińsku, gdzie będzie się także mieścił wydział konsularny. "Plany są takie, że za 5-6 lat będzie nowa ambasada" - dodał.

Wśród wielu szczegółowych pytań padały też takie, czy mieszkaniec obwodu grodzieńskiego może składać wniosek wizowy na przykład w Mińsku lub Brześciu.

"Zgodnie z naszą polityką wizową, która jest otwarta wobec Białorusinów, polskie MSZ zdecydowało, że od 1 listopada wszyscy obywatele Białorusi mogą składać wnioski wizowe w dowolnym polskim konsulacie na terytorium Białorusi" - odpowiedział konsul.

Padały też pytania o warunki uzyskania Karty Polaka. Konsul radził, by kontaktować się w tej sprawie telefonicznie lub e-mailem z konsulatem, gdyż każda taka sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.

Pytania do konsula można było przekazywać od piątku. "Było bardzo dużo pytań. W porównaniu z wcześniejszymi konferencjami z polskimi dyplomatami nadeszło ich 3-4 razy więcej" - podkreśliła w rozmowie z PAP dziennikarka "Komsomolskiej Prawdy" Irina Kozlik, która zamieszczała odpowiedzi konsula na stronie swojej gazety.

Inicjatorem konferencji była polska ambasada w Mińsku. "To już trzecie takie spotkanie. Odbywa się ono cyklicznie co rok ze względu na duże zainteresowanie obywateli Białorusi. Gdyby czas na to pozwolił, moglibyśmy robić takie spotkania częściej" - powiedział PAP rzecznik ambasady RP Paweł Marczuk.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ cyk/ kar/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)