Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Lider "Starego Olsy" wydał książkę o muzyce WKL

0
Podziel się:

Lider znanego w Polsce białoruskiego zespołu folkowego "Stary Olsa" Źmicier
Sasnouski wydał książkę o muzyce rycerstwa Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wskazuje w niej, że
ówczesna kultura muzyczna rozwijała się w kontakcie z tendencjami europejskimi.

Lider znanego w Polsce białoruskiego zespołu folkowego "Stary Olsa" Źmicier Sasnouski wydał książkę o muzyce rycerstwa Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wskazuje w niej, że ówczesna kultura muzyczna rozwijała się w kontakcie z tendencjami europejskimi.

"W przygotowaniu rycerza obowiązkowym elementem było opanowanie szeregu sygnałów, niezbędnych w wojsku, służbie wartowniczej i organizacji udziału w bitwach. O tym, jak cenni byli muzycy wojskowi, świadczy to, że podczas wymiany jeńców muzyków zaliczano do oficerów" - pisze autor w przedmowie, cytowanej przez gazetę "Nasza Niwa".

Książka "Kultura muzyczna warstwy rycerskiej WKL i Królestwa Polskiego" opowiada o różnych aspektach tej kultury: muzyce sygnałowej, wojskowej muzyce religijnej, paradnych orkiestrach wojskowych, eposie rycerskim i poezji - religijnej i świeckiej. Szczególną uwagę Sasnouski poświęcił muzyce czasów pokoju i pieśniom ludowym o tematyce rycerskiej - balladom, pieśniom historycznym i kozackim.

To nie pierwsza książka w dorobku muzyka. Wcześniej wydał "Historię białoruskich wpływów muzycznych" i "Historię białoruskiej kultury muzycznej od starożytności do końca XVIII wieku".

Zespół "Stary Olsa", który powstał w 1999 roku, ma w repertuarze białoruskie pieśni ludowe, ballady, a także utwory kompozytorów czasów renesansu. Wykorzystuje wierne kopie dawnych instrumentów, takich jak: lira korbowa, dudy, gęśle, lutnie i cymbały.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ klm/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)