Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Łukaszenka krytykuje Rosję za bazy i Kirgistan

0
Podziel się

Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka zaatakował w niedzielę
Rosję za to, że nie płaci za użytkowanie baz wojskowych na terenie Białorusi i zagroził, że nie
weźmie udziału w szczycie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w maju.

bEgYWhqt

Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka zaatakował w niedzielę Rosję za to, że nie płaci za użytkowanie baz wojskowych na terenie Białorusi i zagroził, że nie weźmie udziału w szczycie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w maju.

Łukaszenka odniósł się do rosyjsko-ukraińskiego porozumienia w sprawie przedłużenia stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie. W zamian za to Moskwa udzieliła Kijowowi 30-procentowej zniżki na rosyjski gaz.

"Chcę pogratulować moim ukraińskim kolegom tego zwycięstwa. Podpisując tę umowę zaoszczędzili kilka miliardów dolarów" - powiedział Łukaszenka dziennikarzom.

bEgYWhqv

"Gdyby ktoś zapomniał, to Rosja ma dwie bazy wojskowe na białoruskiej ziemi - mówił Łukaszenka - I Rosja płaci nam za te bazy zero rubli, zero kopiejek i zero dolarów".

Przedstawiciele Rosji twierdzą, że Moskwa nie płaci Mińskowi za bazy, ponieważ Białoruś otrzymuje rosyjską ropę naftową i gaz po niższych cenach. Z kolei według Białorusi, brak opłat wynika z bliskiego wojskowego i politycznego partnerstwa obu krajów.

Łukaszenka skrytykował też Moskwę za poparcie udzielone opozycji w Kirgistanie, która doprowadziła do odsunięcia od władzy prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. Bakijew przebywa obecnie na Białorusi. Białoruski prezydent zagroził, że nie weźmie udziału w nieformalnym szczycie ODKB, planowanym 8 maja w Moskwie, jeśli w porządku obrad nie znajdzie się kwestia "zamachu stanu" w Kirgistanie.

"Co to za organizacja, która milczy, gdy u jednego z jej członków dochodzi do rozlewu krwi i antykonstytucyjnego zamachu stanu" - pytał Łukaszenka. (PAP)

bEgYWhqB

ksaj/ ro/

6109474 6109932

bEgYWhqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)