Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Łukaszenka w "Euronews": cenimy gesty ze strony UE

0
Podziel się

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka
powiedział w wywiadzie dla "Euronews", że jego kraj "wysoko ceni"
gesty w jego kierunku ze strony Unii Europejskiej. Pochwalił też
ideę Partnerstwa Wschodniego.

bEgIlElN

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w wywiadzie dla "Euronews", że jego kraj "wysoko ceni" gesty w jego kierunku ze strony Unii Europejskiej. Pochwalił też ideę Partnerstwa Wschodniego.

"Jeśli mówić o ociepleniu w relacjach Białorusi i Unii Europejskiej, to są w nich momenty pozytywne. Wysoko to cenimy. Uważamy, że jest to ten punkt odniesienia, od którego można rozwijać stosunki" - powiedział Łukaszenka. Fragmenty wywiadu cytuje państwowa agencja BEŁTA.

Dodał także, że Białoruś z zadowoleniem przyjmuje unijną inicjatywę Partnerstwa Wschodniego. Nazwał ją "pozytywnym krokiem Unii wobec jej sąsiadów".

bEgIlElP

"To pragmatyczny, rozumny i mający miejsce we właściwym czasie krok Unii Europejskiej" - stwierdził białoruski prezydent.

W październiku 2008 roku UE wznowiła polityczne kontakty z Białorusią. Uznając za pozytywny pewien postęp w procesie wyborczym, ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydowali o zawieszeniu na pół roku sankcji wizowych wobec przedstawicieli reżimu, w tym samego Łukaszenki.

Komentatorzy wskazują, że po kryzysie gazowym wywołanym rosyjsko- ukraińskim sporem wzrasta potencjał Białorusi jako kraju tranzytowego.

Partnerstwo Wschodnie to zgłoszona przez Polskę inicjatywa zacieśnienia, w ramach istniejącej już Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, współpracy z krajami Europy Wschodniej i Kaukazu. Białoruś miałaby uczestniczyć w Partnerstwie najpierw na poziomie technicznym i eksperckim. Współpraca może zostać poszerzona w miarę postępu demokratycznych reform w tym kraju.(PAP)

bEgIlElV

awl/ ro/

int.

bEgIlEmq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)