Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: MSZ: szansa na poprawę stosunków z Polską

0
Podziel się

TASS) - Na Białorusi i w Polsce pojawiła się realna historyczna szansa na
polepszenie dwustronnych stosunków - powiedział w czwartek rzecznik białoruskiego MSZ Andrej
Sawinych, odnosząc się do zwycięstwa Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w Polsce.

bEigAWER

TASS) - Na Białorusi i w Polsce pojawiła się realna historyczna szansa na polepszenie dwustronnych stosunków - powiedział w czwartek rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych, odnosząc się do zwycięstwa Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w Polsce.

"Białoruś z głębokim szacunkiem odnosi się do wyboru polskiego narodu - to jego święte i suwerenne prawo" - oznajmił na briefingu rzecznik. Dodał, że "strona białoruska gotowa jest do konstruktywnej współpracy z nowym szefem polskiego państwa w interesie rozwoju dobrego sąsiedztwa i wzajemnego zrozumienia".

"Wyrażamy przy tym nadzieję, że wybór na najwyższy urząd w Polsce Bronisława Komorowskiego - znanego i mającego autorytet polityka, który poświęca wiele uwagi rozwojowi kontaktów ze wschodnimi sąsiadami - pozwoli otworzyć nowy rozdział i w naszych stosunkach dwustronnych" - podkreślił Sawinych.

bEigAWET

Według rzecznika, "Białoruś opowiada się za dalszym rozszerzeniem i pogłębieniem handlowo-ekonomicznych stosunków (z Polską), realizacją wspólnych projektów w energetyce, transporcie, logistyce, rolnictwie i innych dziedzinach przynoszących wspólne korzyści".

Według jego słów w Mińsku liczą także na "pomoc Polski w rozwijaniu całego pakietu stosunków Białorusi z Unią Europejską, w tym +Partnerstwa Wschodniego+".

Białoruskie MSZ jest też zdania, że "interesom obydwu stron odpowiada uproszczenie procedur wizowych UE dla obywateli Białorusi, a także włączenie Mińska do programów współdziałania z europejskimi instytucjami kredytowymi".

"Uważamy, że dzisiaj została stworzona realna historyczna szansa na polepszenie białorusko-polskich stosunków. Ze swojej strony będziemy podejmować wszelkie wysiłki, aby stała się ona faktem" - podkreślił rzecznik białoruskiego MSZ.(PAP)

bEigAWEZ

jo/ ap/ jbr/

6579312

bEigAWFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)