Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: MSZ za rozwojem PW na zasadzie równoprawności

0
Podziel się:

Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Alena Kupczyna opowiedziała się w
czwartek za rozwojem Partnerstwa Wschodniego na zasadzie równoprawności. Tego dnia spotkała się z
w Mińsku z przedstawicielami polskiego i szwedzkiego MSZ.

Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Alena Kupczyna opowiedziała się w czwartek za rozwojem Partnerstwa Wschodniego na zasadzie równoprawności. Tego dnia spotkała się z w Mińsku z przedstawicielami polskiego i szwedzkiego MSZ.

W rozmowie z Kupczyną uczestniczyli dyrektorzy polityczni Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Szwecji, Jarosław Bratkiewicz i Torbjoern Sohlstroem.

"Podczas spotkania omówiono kwestie realizacji i perspektyw Partnerstwa Wschodniego. Kupczyna podkreśliła wagę dalszego rozwijania tej inicjatywy na bazie zasad zapisanych w praskiej deklaracji z 2009 r., wśród których znajduje się równoprawny udział, wspólna odpowiedzialność i współpraca" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej białoruskiego resortu po spotkaniu.

MSZ dodało, że powodzeniu Partnerstwa Wschodniego w znacznym stopniu będzie sprzyjać wypełnienie tej inicjatywy "konkretnymi, pragmatycznymi projektami w interesach państw-uczestników".

W komunikacie podano również, że podczas spotkania poruszono kwestię rozwoju stosunków między Białorusią i Unią Europejską.

Rozmowy w Mińsku są uzupełnieniem wspólnej wizyty ministrów spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego i Szwecji Carla Bildta na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji. W następnej kolejności dyrektorzy polityczni MSZ Polski i Szwecji udadzą się do Armenii i Azerbejdżanu.

Bratkiewicz podkreślił w środę w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Tbilisi, że Partnerstwo Wschodnie pozostaje projektem obejmującym sześć krajów, mimo że w tym gronie można mówić o dwóch prędkościach. Zapowiedział, że podczas rozmów w Mińsku członkowie misji będą koncentrować się na sprawach, w których jest szansa na pozytywny finał, odkładając tymczasowo na bok sprawy, których rozwiązanie jest obecnie bardzo mało prawdopodobne.

Na Białorusi polsko-szwedzka delegacja ma jeszcze rozmawiać z przedstawicielami administracji prezydenta oraz białoruskich środowisk niezależnych.

Członkowie misji mają spotkać się w piątek przed południem z dziennikarzami.

Zainicjowane przez Polskę i Szwecję w 2009 r. unijne Partnerstwo Wschodnie skierowane jest do wschodnich sąsiadów UE: Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu. Jego celem jest pogłębianie relacji ze wschodnimi partnerami, m.in. poprzez współpracę polityczną, gospodarczą i wzmacnianie kontaktów między społeczeństwami.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ awl/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)