Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Nowy Rok w rodzinie, na miejskich imprezach, z prezentami

0
Podziel się:

Na Białorusi, gdzie Nowy Rok wita się przede wszystkim w gronie rodzinnym, w
różnych miastach odbywają się w sylwestrowy wieczór publiczne występy estradowe i pokazy sztucznych
ogni.

Na Białorusi, gdzie Nowy Rok wita się przede wszystkim w gronie rodzinnym, w różnych miastach odbywają się w sylwestrowy wieczór publiczne występy estradowe i pokazy sztucznych ogni.

W Mińsku największa i najdłuższa impreza, przedstawienie "Noc karnawałowa", rozpocznie się jeszcze przed północą koło Biblioteki Narodowej. Tradycyjnie fajerwerki zabłysną koło obelisku ku czci Mińska jako Miasta-Bohatera. Własne imprezy, które w większości potrwają do 4 rano, organizują też poszczególne dzielnice, ale rozpoczną się one już po północy. Podobny program - występy artystów estrady i pokaz sztucznych ogni - zapowiadają władze Grodna na placu Sowieckim w centrum miasta.

Już w dniach przed sylwestrem odbywają się jarmarki, kuszące przeróżnymi produktami spożywczymi i prezentami. Przed rozpoczynającym się rokiem królika (według horoskopu chińskiego) przebojem wśród podarków są właśnie króliki. Jak ujawnia krajowe stowarzyszenie hodowców tych zwierząt, popyt na nie tak wzrósł, że zaczyna ich brakować w sprzedaży. Wzrosła też cena królików - przed Nowym Rokiem kosztują już ponaddwukrotnie więcej niż w październiku - nawet 150 tys. rubli białoruskich (około 150 złotych). Hodowcy wspominają, że podobną sprzedaż mieli przed rokiem szczura przed trzema laty.

W białoruskim folklorze istnieje bóstwo zimy Ziuzia - to starzec żyjący w lesie, odziany w kożuch i chodzący boso. Dla niego odkładano trochę kutii na wigilijnym stole. Jednak nie on, ale podobnie wyglądający rosyjski Dziadek Mróz stał się na Białorusi patronem dawania prezentów i symbolem Nowego Roku. W ostatnich latach na Białorusi coraz popularniejszy jest zwyczaj odwiedzania tej postaci. Od 2003 roku w parku narodowym Puszcza Białowieska działa rezydencja, gdzie mieszka Dziadek Mróz, działa tam również muzeum tej postaci.

W tej części Białorusi, która wchodziła w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego, tradycja świętowania Nowego Roku 1 stycznia wywodzi się z XIV wieku. We wschodniej części kraju Nowy Rok zaczął być obchodzony tego dnia od 1700 roku, po dekrecie rosyjskiego cara Piotra I, który przeniósł święto z 1 września na Nowy Rok obchodzony przez kraje Europy.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ klm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)