Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: OBWE: dobry czas dla władz, by zapewnić pluralizm mediów

0
Podziel się:

Do działań na rzecz pluralizmu mediów wezwała w środę władze Białorusi
przedstawicielka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. wolności słowa Dunja
Mijatović.

Do działań na rzecz pluralizmu mediów wezwała w środę władze Białorusi przedstawicielka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. wolności słowa Dunja Mijatović.

"Na Białorusi nie ma pluralizmu. Jest ograniczony w mediach drukowanych, a internecie jest zagrożony" - wskazała Mijatović, odbywająca swą pierwszą wizytę na Białorusi, na zaproszenie władz.

Zakaz rozpowszechniania zabronionej informacji, obowiązek podawania tożsamości w kafejkach internetowych, praktyka udzielania ostrzeżeń gazetom i ich zamykania oraz brak niezależnego od rządu mechanizmu samoregulacji mediów to - zdaniem Mijatović - zjawiska budzące największe wątpliwości.

Udzielanie ostrzeżeń gazetom przez ministerstwo informacji i zamykanie gazet powinno być jej zdaniem, natychmiast wstrzymane. Mijatović oceniła, że zaprzestanie tej praktyki byłoby dowodem, że przedstawiciele władz "byli uczciwi w rozmowach" z nią. Wezwała też do uchylenia odpowiedzialności karnej za zniesławienie, co nazwała "pierwszym krokiem", jaki każdy kraj powinien zrobić na rzecz wolności słowa.

"To dobry moment dla rządu, by iść naprzód, bo społeczeństwo białoruskie potrzebuje pluralizmu i wolności słowa" - przekonywała.

Za pozytywny krok uznała debaty telewizyjne, które będą po raz pierwszy odbywać się w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi 19 grudnia i w których możliwy ma być udział wszystkich kandydatów. "To mały krok naprzód, ale w dobrym kierunku" - podkreśliła. Przyznała, że z punktu widzenia wolności słowa lepsze są debaty na żywo, a nie nadawane z opóźnieniem - jak będzie na Białorusi - i w przypadku takiej praktyki ważne jest, by materiały nie były montowane.

Mijatović spotkała się w Mińsku z przedstawicielami władz: szefem MSZ Siarhiejem Martynauem, ministrem informacji Alehem Pralaskouskim, szefem wydziału ideologicznego administracji prezydenta Usiewiaładem Janczeuskim, a także przewodniczącą Centralnej Komisji Wyborczej Lidzią Jarmoszyną. Zaznaczyła, że zaproszenie do odwiedzenia Białorusi otrzymała krótko po objęciu swej funkcji w OBWE w marcu b.r. Podkreśliła gotowość przedstawicieli władz do rozmów i wyraziła nadzieję, że w tak otwarty sposób współpraca będzie się toczyć dalej.

W trakcie wizyty spotkała się też z niezależnym Białoruskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy (BAŻ), redakcją opozycyjnej gazety "Narodnaja Wola" oraz z czterema dziennikarkami, wobec których toczy się postępowanie karne: Natalią Radziną, Iryną Chalip, Maryną Koktysz i Swiatłaną Kalinkiną.

awl/ ro/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)