Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś odrzuca krytykę Komitetu Praw Człowieka ws. dwóch egzekucji

0
Podziel się:

MSZ Białorusi odrzucił w czwartek krytykę międzynarodowego Komitetu Praw
Człowieka ws. wyroków śmierci wykonanych ostatnio na dwóch mężczyznach, których sprawy były
rozpatrywane przez komitet. Rzecznik resortu Andrej Sawinych ocenił krytykę jako nieuprawnioną.

MSZ Białorusi odrzucił w czwartek krytykę międzynarodowego Komitetu Praw Człowieka ws. wyroków śmierci wykonanych ostatnio na dwóch mężczyznach, których sprawy były rozpatrywane przez komitet. Rzecznik resortu Andrej Sawinych ocenił krytykę jako nieuprawnioną.

"Nie podzielamy opinii komitetu. Są one oparte na własnej interpretacji praktyki stosowania prawa, poza ramami umów międzynarodowych, i nie są zgodne z postanowieniami Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. (...) Białoruś nie zobowiązywała się do niestosowania kary śmierci. Wzywamy komitet, by zaniechał praktyki subiektywnej interpretacji umów międzynarodowych" - powiedział przedstawiciel MSZ, cytowany przez państwową agencję BiełTA.

Komitet oznajmił w środę, że Białoruś naruszyła swoje zobowiązania wykonując wyroki w czasie, gdy sprawy dwóch skazanych - Andreja Budryki i Aleha Hryszkaucoua były rozpatrywane przez komitet. Jego członkowie prosili władze w Mińsku, by poczekały do zakończenia badania tych spraw.

Budryka i Hruszkaucou byli skazani na śmierć przez sąd w Grodnie, który uznał ich za winnych m.in. zabójstwa co najmniej dwóch osób ze szczególnym okrucieństwem. Obaj bezskutecznie zwracali się o ułaskawienie do prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Białoruska organizacja obrony praw człowieka "Wiasna" podaje, że data ich egzekucji nie jest znana, ale przypuszczalnie nastąpiło to między 13 a 19 lipca tego roku.

Rada Europy domaga się od władz w Mińsku, by wprowadziły moratorium na wykonywanie kary śmierci. Jest to jeden z warunków przywrócenia obecnie zawieszonego statusu Białorusi w radzie jako specjalnego obserwatora.

Komitet Praw Człowieka został powołany na mocy Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOiP) z 1966 roku. Nie jest organem ONZ, choć jest z nią funkcjonalnie powiązany, a organem traktatowym. Składa się z 18 ekspertów, wybieranych przez państwa, które ratyfikowały MPPOiP. Do komitetu mogą zwracać się osoby fizyczne, które uznają, że ich prawa zawarte w pakcie zostały naruszone.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)