Notowania

wiadomości
21.01.2013 17:54

Białoruś oficjalnie uczci 150. rocznicę powstania 1863 r.

Na Białorusi są planowane oficjalne obchody rocznicy powstania 1863 r. - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Andrej Sawinych, a także przedstawiciele innych instytucji organizujących obchody.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na Białorusi są planowane oficjalne obchody rocznicy powstania 1863 r. - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Andrej Sawinych, a także przedstawiciele innych instytucji organizujących obchody.

"Takie imprezy są planowane. Sto pięćdziesiąta rocznica (powstania 1863 r.) w tej czy innej formie będzie obchodzona w Republice Białoruś" - powiedział Sawinych.

Dodał, że za organizację obchodów będą odpowiadały między innymi Ministerstwo Kultury oraz Narodowa Akademia Nauk i każda instytucja poinformuje o terminie organizowanych przez siebie imprez osobno. "Być może odbędą się jakieś uroczystości również w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych" - powiedział.

"Obchody będą mieć dość szeroki charakter" - zaznaczył.

W biurze prasowym białoruskiego Ministerstwa Kultury potwierdzono PAP w poniedziałek, że planowane są obchody rocznicy powstania i przyjmą one postać wystaw w różnych miastach w Białorusi. Na razie nie są znane konkretne terminy ich otwarcia.

Międzynarodowa konferencja poświęcona powstaniu 1863 i 1864 r. na terytorium Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi odbędzie się natomiast w październiku na Wydziale Historii Białoruskiej Państwowości NAN z udziałem historyków tych państw. "Zapraszamy wszystkich. Językami roboczymi będą polski, rosyjski, białoruski i ukraiński" - powiedziała PAP dyrektorka Wydziału Walancina Janowska.

Powstanie 1863 r. rozpoczęło się 22 stycznia Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego, czyli organu władz powstańczych. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiemu imperium. Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, w których zginęło po stronie powstańczej kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Zryw został w 1864 r. stłumiony przez władze carskie, po czym nastąpiła fala surowych represji, w tym licznych wyroków skazujących na śmierć albo katorgę na Syberii, konfiskat majątków, kasat klasztorów, likwidacji miast oraz wzmożona rusyfikacja.

Na terytorium obecnej Białorusi powstanie rozpoczęło się wiosną 1863 r., a apogeum walk przypadło na kwiecień i maj. Po klęsce powstania trwały jeszcze w 1864 r. starcia z oddziałami partyzanckimi. Na Białorusi nazwane jest powstaniem 1863-1864 r. lub powstaniem Kalinowskiego - od nazwiska jednego z jego przywódców Konstantego Kalinowskiego.

Z okazji 175. rocznicy urodzin Kalinowskiego białoruska poczta wydała kartkę pocztową przedstawiającą go przemawiającego przed powstańcami. Kartka pojawi się w sprzedaży 28 stycznia.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mc/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz