Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
28.11.2013 12:44

Białoruś: Organizacje społeczne apelują do UE o dostępniejsze wizy

Białoruskie organizacje społeczne skupione w inicjatywie "Do Białorusi i Europy - bez wizy!" z okazji szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zaapelowały w czwartek do państw UE o jak najszybsze uproszczenie reżimu wizowego z Białorusią.

Podziel się
Dodaj komentarz

Białoruskie organizacje społeczne skupione w inicjatywie "Do Białorusi i Europy - bez wizy!" z okazji szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zaapelowały w czwartek do państw UE o jak najszybsze uproszczenie reżimu wizowego z Białorusią.

Apel został skierowany do ministerstw spraw zagranicznych państw UE mających konsulaty na Białorusi oraz do instytucji unijnych w Brukseli. Białoruskie organizacje wezwały m.in. do wydawania większej liczby długoterminowych wiz uprawniających do wielokrotnego przekraczania granicy oraz do obniżenia lub całkowitej likwidacji opłaty za wizy.

Organizacje podkreśliły, że "popyt wśród Białorusinów na wizy schengeńskie jeszcze nie został zaspokojony" mimo ciągłego wzrostu liczby wydawanych im wiz i jednego z najniższych na świecie odsetków odmów.

Zwracają także uwagę, że z powodu działalności pośredników niektórzy Białorusini są zmuszeni płacić za wizy więcej niż wynosi oficjalny koszt 60 euro.

Obywatele Białorusi prowadzą pod względem liczby otrzymywanych wiz Schengen na głowę mieszkańca kraju. Ogółem w 2012 roku Białorusini dostali ich 693 tys., o 113 tys. więcej niż rok wcześniej.

W czerwcu 2011 roku Komisja Europejska zwróciła się do władz Białorusi z propozycją rozpoczęcia rozmów o liberalizacji reżimu wizowego, wiążąc to z warunkiem podpisania umowy o readmisji. Propozycja przewiduje m.in. obniżenie ceny wiz z obecnych 60 do 35 euro. Mińsk do tej pory na nią nie odpowiedział.

W skład inicjatywy "Do Białorusi i Europy - bez wizy!", powstałej przy wsparciu partnerów z UE, wchodzą organizacje oraz instytuty badawcze, takie jak konsorcjum EuroBelarus, utworzone przez białoruskie organizacje pozarządowe z różnych sfer, m.in. oświaty, ochrony zdrowia, ekologii i praw człowieka. Do grupy należą także: think tank Białoruski Instytut Badań Strategicznych (BISS), ruch O Wolność! czy organizacja obrony praw człowieka Centrum Transformacji Prawnej.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ awl/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz