Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Polacy w Grodnie uczcili rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

0
Podziel się

Nieuznawany przez władze białoruskie Związek Polaków na Białorusi uczcił we
wtorek 74. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę - poinformowała PAP przewodnicząca Rady Naczelnej
ZPB Andżelika Borys.

bEqtCHVN

Nieuznawany przez władze białoruskie Związek Polaków na Białorusi uczcił we wtorek 74. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę - poinformowała PAP przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys.

"Tradycyjnie Związek Polaków uczcił rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i pamięć ofiar poległych w obronie Grodna. Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy wieniec przy tablicy poświęconej ofiarom, umieszczonej na Domu Polskim na skrzyżowaniu ulic 17 września i Dzierżyńskiego w Grodnie. Była też modlitwa za poległych" - powiedziała Borys.

Jeszcze przed złożeniem wieńców w pomieszczeniu ZPB odbył się poświęcony obronie Grodna wykład prezesa Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci przy ZPB Józefa Porzeckiego.

bEqtCHVP

Borys zaznaczyła, że wtorkowa uroczystość, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym konsul generalny RP Andrzej Chodkiewicz, rozpoczyna cykl wydarzeń poświęconych 74. rocznicy agresji sowieckiej.

"20 września będą uroczystości na garnizonowym cmentarzu pobernardyńskim. Odbędzie się apel poległych i zapalenie zniczy przy mogile 13-letniego harcerza Tadeusza Jasińskiego, jednego z najmłodszych obrońców Grodna. Staraniem Związku Polaków w 2009 r. św. pamięci prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył go na nasz wniosek Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski" - zaznaczyła.

W niedzielę natomiast członkowie ZPB odwiedzą wspólnie z przedstawicielami polskiego konsulatu generalnego w Grodnie miejsca pamięci żołnierzy 1939 r.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

bEqtCHVV

mw/ mc/ jbr/

bEqtCHWq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)