Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Powstanie muzeum grodzieńskiej diecezji katolickiej

0
Podziel się:

Muzeum grodzieńskiej diecezji katolickiej zostanie otwarte w Grodnie -
poinformowała państwowa agencja białoruska BiełTA, powołując się na notariusza kurii grodzieńskiej
ks. Antoniego Gremzę.

Muzeum grodzieńskiej diecezji katolickiej zostanie otwarte w Grodnie - poinformowała państwowa agencja białoruska BiełTA, powołując się na notariusza kurii grodzieńskiej ks. Antoniego Gremzę.

Decyzję o utworzeniu muzeum podjął biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. Ekspozycja poświęcona historii diecezji będzie się mieścić w drewnianym budynku lamusa klasztoru brygidek, a eksponaty zostaną umieszczone w odnawianym właśnie gmachu klasztoru. Znajdą się wśród nich książki z XVII-XIX wieku, malowidła ołtarzowe, fotografie oraz dokumenty.

Aby można było otworzyć muzeum, konieczna będzie restauracja drewnianego lamusa, który według niektórych źródeł pochodzi z 1630 r. Jak podkreśla BiełTA, jest to przedsięwzięcie trudne i wymagające znacznych funduszy, gdyż budowlę wzniesiono bez użycia gwoździ, a jej dach jest pokryty gontem. Dwukondygnacyjny budynek ma na głównej fasadzie loggię.

Odnowienie lamusa będzie jednym z etapów wieloletniej restauracji całego kompleksu klasztoru brygidek, w którym za czasów komunistycznych znajdował się szpital psychiatryczny. W gmachu klasztoru będą się mieścić nie tylko eksponaty muzealne, lecz także dom pielgrzyma, stołówka, sala konferencyjna oraz biuro Caritas.

Jak podkreślił ks. Gremza, restauracja należącego do kompleksu klasztornego kościoła brygidek ma się zakończyć do końca września. Obecnie trwa malowanie ścian wewnętrznego dziedzińca. Pokryto już farbą fasadę, na której odnowiono unikalny czarno-biały ornament z XVIII w. wykonany techniką sgraffito, czyli nakładania kilku warstw tynku w różnych kolorach i zeskrobywaniu części warstwy wierzchniej w celu odsłonięcia znajdującego się pod spodem koloru.

Ks. Gremza, który jest rektorem kościoła, zamierza także odtworzyć stare ołtarze kościelne. "Zniknęły, gdy kościół został zamknięty. Wiadomo, że centralny ołtarz był poświęcony zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny. Odtworzymy je na podstawie przedwojennych zdjęć i obrazów" - powiedział.

Barokowy kościół został poświęcony w 1651 r. Według dostępnych informacji miał siedem ołtarzy, znajdowało się w nim wiele rzeźb, ponad 40 obrazów, organy i piękna ambona. W 1990 r. kościół został zwrócony diecezji grodzieńskiej. Jego restauracja jest prowadzona ze składek wiernych.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ awl/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)