Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś pozytywnie nastawiona do Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Białoruś pozytywnie odnosi się do udziału
w unijnej inicjatywie Partnerstwa Wschodniego - oświadczył w
poniedziałek minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej
Martynau po spotkaniu z szefem litewskiej dyplomacji Vygaudasem
Uszackasem w Mińsku.

Białoruś pozytywnie odnosi się do udziału w unijnej inicjatywie Partnerstwa Wschodniego - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau po spotkaniu z szefem litewskiej dyplomacji Vygaudasem Uszackasem w Mińsku.

"Białoruś pozytywnie odnosi się do udziału w inicjatywie Partnerstwa Wschodniego. Nasze zasadnicze stanowisko sprowadza się do tego, by Białoruś uczestniczyła w niej na równych prawach" - oświadczył Martynau, którego słowa cytuje agencja BEŁTA.

Jak dodał, udział Białorusi we Partnerstwie Wschodnim będzie zależeć od ostatecznego kształtu dokumentu.

Uszackas podkreślił, że Litwa z zadowoleniem przyjmuje kroki czynione przez Białoruś w kierunku normalizacji stosunków z UE. "Zależy nam na konstruktywnych stosunkach z Białorusią zarówno indywidualnie, jak i wielostronnie w ramach Unii" - powiedział.

Zaznaczył przy tym, że "UE oczekuje od Białorusi dalszych kroków na drodze do budowania społeczeństwa otwartego".

Litewski minister dodał, że obywatele Litwy są zaniepokojeni białoruskimi planami budowy elektrowni atomowej w pobliżu litewskiej granicy.

Martynau zapewnił, że wszelkie prace nad tą elektrownią Białoruś prowadzi w ścisłym kontakcie z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. "Wszelkie decyzje będą podejmowane z uwzględnieniem międzynarodowych norm i zobowiązań" - oświadczył.

Komisja Europejska (KE) przyjęła 3 grudnia propozycje zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE (Ukrainą, Mołdawią, Azerbejdżanem, Armenią, Gruzją i Białorusią) pod nazwą Partnerstwo Wschodnie. Projekt ten przewiduje stopniową integrację sześciu wschodnich sąsiadów z unijnymi politykami, gospodarką i prawem.

KE proponuje utworzenie strefy wolnego handlu, zawieranie umów stowarzyszeniowych, zniesienie obowiązku wizowego w długoterminowej perspektywie oraz znaczne zwiększenie wsparcia finansowego - o dodatkowe 600 mln euro do 2013 roku.

Oficjalne powołanie Partnerstwa Wschodniego ma nastąpić w kwietniu lub maju 2009 roku na szczycie z udziałem przywódców państw UE i sześciu zainteresowanych krajów. (PAP)

mw/ mc/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)