Notowania

wiadomości
13.12.2013 20:39

Białoruś: Premiera opery poświęconej Ogińskiemu

Michał Kleofas Ogiński jest bohaterem opery, której premierę przygotował Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie w obwodzie mińskim - poinformowała w piątek białoruska telewizja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Michał Kleofas Ogiński jest bohaterem opery, której premierę przygotował Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie w obwodzie mińskim - poinformowała w piątek białoruska telewizja.

Przedstawienie "Michał Kleofas Ogiński. Portret nieznany" było szykowane przez trzy lata. Wzięli w nim udział wyłącznie absolwenci i uczniowie College'u Muzycznego w Mołodecznie, który nosi imię kompozytora - w sumie 130 osób. Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie zdobył grant władz obwodowych na wystawienie opery.

Wszystkie partie muzyczne oraz białoruskojęzyczne libretto napisano od zera. Dyrektor artystyczny przedstawienia Ryhor Saroka podkreślił, że autor libretta Siarhiej Makarej i kompozytor Aleh Zalotnieu musieli zagłębić się w źródła historyczne, by odmalować portret Ogińskiego. Chcieli pokazać go jako gorącego patriotę Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Akcja opery rozgrywa się w jednym dniu, podczas balu pożegnalnego, gdy Ogiński po upadku powstania kościuszkowskiego postanawia udać się na emigrację. Wspomina m.in. wydarzenia z powstania.

W operze nie wykorzystano utworów Ogińskiego. "Nie staraliśmy się schować za geniuszem wielkiego kompozytora. Muzykę opery stworzono zgodnie z muzycznymi tradycjami XIX wieku" - powiedział Saroka.

Michał Kleofas Ogiński ponad 20 lat mieszkał w Zalesiu pod Mołodecznem. Wiele jego polonezów i romansów powstało w tym miejscu.

W 2015 r. przypada 250. rocznica urodzin kompozytora, który przyszedł na świat w Guzowie niedaleko Sochaczewa.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ cyk/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz