Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: Tydzień pamięci ofiar represji totalitarnych

0
Podziel się

Tydzień pamięci ofiar represji totalitarnych organizuje od soboty obywatelska
inicjatywa białoruska "O uratowanie memoriału Kuropaty". Uczestnicy akcji będą m.in. sprzątać to
uroczysko pod Mińskiem, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji stalinowskich.

bEpPfhVh

Tydzień pamięci ofiar represji totalitarnych organizuje od soboty obywatelska inicjatywa białoruska "O uratowanie memoriału Kuropaty". Uczestnicy akcji będą m.in. sprzątać to uroczysko pod Mińskiem, gdzie spoczywają tysiące ofiar represji stalinowskich.

Do przyszłej soboty codziennie z wyjątkiem niedzieli trwać będzie porządkowanie Kuropat. W soboty akcja będzie się rozpoczynać o godz. 12, a w dni powszednie - o 16.

28 października w siedzibie opozycyjnej Partii BNF odbędzie się spotkanie poświęcone problematyce czczenia pamięci ofiar represji totalitarnych z udziałem m.in. członków białoruskiego oddziału stowarzyszenia Memoriał oraz inicjatywy "O uratowanie Kuropat".

bEpPfhVj

Tydzień pamięci ofiar represji totalitarnych zakończy się 29 października żałobnym objazdem miejsc zbiorowych represji lat 30. i 40. XX w. w Mińsku i okolicach. Uczestnicy odwiedzą m.in. miński Cmentarz Kalwaryjski, określany jako "cmentarz szlachty polskiej", choć pochowani są na nim także wybitni Białorusini, oraz Traścianiec i Łoszyce pod Mińskiem. Wieczorem tego dnia odbędzie się na Kuropatach nabożeństwo poświęcone pamięci ofiar represji totalitarnych.

"Zapraszamy wszystkich do udziału w tych wydarzeniach, a kto nie może - niech zapali znicz żałobny przy cerkwi, kościele czy u siebie w domu na oknie i pomodli się za zamęczonych niewinnie ludzi, za Białoruś" - apeluje inicjatywa "O uratowanie Kuropat".

Inicjatywa uruchomiła w tym roku w internecie swoją stronę, na której informuje o wszystkich planowanych przedsięwzięciach, a także o samych Kuropatach, gdzie według białoruskich historyków spoczywa od 30 tys. do 250 tys. ofiar sowieckich represji z lat 1937-1941, w tym Polacy.

Kuropaty zostały uznane przez władze białoruskie za zabytek historyczno-kulturalny, ale do tej pory przeprowadzono tam ekshumację tylko bardzo nielicznych pochówków. Uroczysko jest sprzątane m.in. przez działaczy Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-BNF, której przywódca Zianon Paźniak - archeolog - odkrył istnienie Kuropat pod koniec lat 80.

bEpPfhVp

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

bEpPfhVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)