Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruś: UE da 4 mln euro na wyposażenie białoruskich laboratoriów

0
Podziel się

Unia Europejska przeznaczy 4 mln euro na wyposażenie laboratoriów Państwowego
Komitetu Standaryzacji Białorusi ds. oceny energoefektywności - poinformowała we wtorek na
konferencji prasowej szefowa misji dyplomatycznej UE w Mińsku Maira Mora.

bErtuYkB

Unia Europejska przeznaczy 4 mln euro na wyposażenie laboratoriów Państwowego Komitetu Standaryzacji Białorusi ds. oceny energoefektywności - poinformowała we wtorek na konferencji prasowej szefowa misji dyplomatycznej UE w Mińsku Maira Mora.

Pomoc zostanie udzielona w ramach unijnego projektu "Wsparcie Republiki Białoruś w sferze norm i standardów w dziedzinie energoefektywności towarów konsumpcyjnych i produkcji przemysłowej", realizowanego przez niemiecką agencję współpracy międzynarodowej GIZ wraz z białoruskim Centrum Badań i Certyfikacji.

Dzięki pomocy UE zostanie wzmocniona sieć laboratoriów monitorujących energoefektywość, zmodernizowana baza badawcza oraz zostanie zrealizowany program standaryzacji w tej sferze.

bErtuYkD

Agencja BiełTA podkreśla, że w celu zapoznania się Białorusinów z praktyką UE w tej dziedzinie będą organizowane staże do najważniejszych europejskich instytucji oraz seminaria szkoleniowe.

"Projekt będzie sprzyjać wzrostowi świadomości społecznej, że efektywności energetyczna stanowi ważny czynnik we wszystkich sferach życia" - oznajmiła Mora.

Jak zaznaczył, kwestie polityki energetycznej i ochrony środowiska naturalnego "dawno wykroczyły poza granice narodowe i przybrały charakter globalny". "UE zdobyła ogromne doświadczenie w tej sferze i cieszymy się z tego, że nasi sąsiedzi, w tym Białoruś, są gotowi analizować i wdrażać odpowiednie międzynarodowe i europejskie mechanizmy regulacyjne, techniczne i administracyjne" - cytuje Morę BiełTA.

Agencja podkreśla, że w razie realizacji obecnych wymagań UE dotyczących energoefektywności potencjalny poziom oszczędności energii może sięgnąć 1,7 tys. GWh (gigawatogodzin) rocznie, czyli równowartość 130 mln euro.

bErtuYkJ

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

bErtuYle
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)