Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: UE pomoże stworzyć muzeum Napoleona Ordy

0
Podziel się:

Unia Europejska pomoże w stworzeniu muzeum XIX-wiecznego malarza i kompozytora
Napoleona Ordy w jego rodzinnej wsi Worocewicze w obwodzie brzeskim - poinformował szef
sekretariatu programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, Maksim Ałdanau.

Unia Europejska pomoże w stworzeniu muzeum XIX-wiecznego malarza i kompozytora Napoleona Ordy w jego rodzinnej wsi Worocewicze w obwodzie brzeskim - poinformował szef sekretariatu programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, Maksim Ałdanau.

Muzeum ma powstać w ramach projektu "Transgraniczne centra dialogu w Łosicach i Worocewiczach", który został na początku października zatwierdzony przez białoruską Radę Ministrów. W ramach projektu centrum dialogu w Łosicach na Podlasiu zostanie zbudowane od podstaw, zaś na Białorusi jego podstawą stanie się rejonowe muzeum Ordy, tworzone od 2000 roku.

Koszt białoruskiej części projektu wyniesie 347,7 tys. euro, z czego 309,5 tys. to środki z Unii Europejskiej.

Według dyrektora rejonowego muzeum Ordy Dźmitryja Kazaka placówka już ma ponad 2,5 tys. eksponatów związanych z życiem i twórczością Ordy, zaś otwarta 6 lat temu galeria posiada 300 kopii prac artysty.

Docelowo kompleks muzealny w Worocewiczach ma jeszcze obejmować m.in. zrekonstruowany dom Ordów, mini-warsztaty dawnych rzemiosł, kawiarnię, hotel i inne budynki, a także park.

Napoleon Orda urodził się w Worocewiczach w 1807 r. Po upadku powstania listopadowego wyemigrował w 1833 r. do Francji, skąd powrócił po ogłoszeniu przez cara amnestii dla powstańców w 1856 r. Zmarł w 1883 r. w Warszawie. Jest autorem licznych akwarel i rysunków przedstawiających zabytki z terenów obecnej Białorusi, Ukrainy, Litwy i Polski. Wiele jego prac znajduje się w posiadaniu Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ awl/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)