Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: W czwartek wyrok w sprawie działaczy Młodego Frontu

0
Podziel się:

Sąd w Mińsku odłożył do czwartku ogłoszenie wyroku w procesie działaczy
opozycyjnej organizacji Młody Front, Źmiciera Daszkiewicza i Eduarda Łobaua, oskarżonych o
szczególnie złośliwe chuligaństwo. Prokurator żąda kary trzech i pięciu lat więzienia.

Sąd w Mińsku odłożył do czwartku ogłoszenie wyroku w procesie działaczy opozycyjnej organizacji Młody Front, Źmiciera Daszkiewicza i Eduarda Łobaua, oskarżonych o szczególnie złośliwe chuligaństwo. Prokurator żąda kary trzech i pięciu lat więzienia.

Według oskarżenia Daszkiewicz i Łobau pobili dwóch mężczyzn, Kanstancina Sawickiego i Aleha Małyszaua, a Łobau podczas bójki użył łomu. Młodofrontowcy twierdzili, że sami zostali napadnięci, a bójka była sprowokowana z powodów politycznych.

Na procesie zeznania złożyło siedmiu świadków, w tym czterech milicjantów, którzy zatrzymywali młodofrontowców. Inny świadek, przechodzień, wycofał się z wcześniejszego zeznania, że widział, jak uczestnik bójki uderzał drugiego łomem. Faktu uderzenia łomem nie potwierdzili w zeznaniach także inni świadkowie. To, że uderzono go łomem twierdził sam Sawicki. Łobau powiedział, że tylko groził użyciem łomu.

Obrończynie oskarżonych zadawały milicjantom szczegółowe pytania, m.in. o podstawy uznania młodofrontowców, a nie Sawickiego i Małyszaua za sprawców bójki. W trakcie odczytywania materiałów pisemnych często zwracały uwagę sądu na szczegóły, m.in. na daty dokumentów. Wśród materiałów była m.in. ekspertyza z badania lekarskiego Sawickiego z datą 26 grudnia, czyli osiem dni po incydencie.

Adwokatki wnioskowały o dalsze czynności, które według nich mogłyby wpłynąć na ocenę incydentu, np. wyjaśnienie, czy poszkodowani byli kiedykolwiek karani, ujawnienie treści ich rozmów telefonicznych z miejsca zdarzenia, ekspertyzę krwi z miejsca bójki w celu wyjaśnienia, czyja to krew. Sędzia odrzuciła wszystkie te wnioski.

Prokurator wnioskował o pięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dla Łobaua z powodu użycia siły oraz o trzy lata kolonii o ogólnym rygorze dla Daszkiewicza. W mowie końcowej kwestionował twierdzenia oskarżonych, by incydent był sprowokowany i miał podłoże polityczne. Milicjanci w sądzie konsekwentnie zaprzeczali, by zatrzymując ich wiedzieli o działalności opozycyjnej Daszkiewicza i Łobaua.

Jeden z funkcjonariuszy z sił specjalnych milicji zeznał, że w pobliżu miejsca zdarzenia znalazł się, bo był na pieszym patrolu. Według niego oddziały specjalne regularnie patrolują ulice i dzielnice mieszkalne Mińska. Daszkiewicz i Łobau z faktu, że specnazowcy znajdowali się w pobliżu, wnioskowali, że bójka była zainscenizowana. Twierdzili, że słyszeli leżąc na ziemi, pytania zadawane przez telefon o tym, co z nimi dalej robić.

Daszkiewicz w przysługującym mu słowie wygłosił przemówienie polityczne. Przypomniał m.in., że zapisy rozmów telefonicznych są używane przez siły bezpieczeństwa przeciwko uczestnikom opozycyjnej demonstracji w Mińsku z 19 grudnia zeszłego roku, w wieczór po wyborach prezydenckich.

Sawicki i Małyszau nie pojawili się na sali przez dwa dni procesu. Mówili z przylegającego pokoju, do którego uchylono drzwi. Sąd odrzucił wniosek oskarżonych o zmianę tego trybu powołując się na ochronę, o jaką prosili poszkodowani obawiając się o własne bezpieczeństwo.

22-letni Łobau jest szefem mińskiej organizacji Młodego Frontu. Odbył służbę wojskową w elitarnych wojskach desantowych. 29-letni Daszkiewicz został w 2006 roku skazany na półtora roku pozbawienia wolności za przynależność do nielegalnej organizacji - Młody Front nie jest zarejestrowany w białoruskim Ministerstwie Sprawiedliwości. W roku 2008 roku został zwolniony na cztery miesiące przed upływem wyroku. W 2010 roku, bezpośrednio przed incydentem, był zatrzymywany dwukrotnie. Wówczas trwała na Białorusi kampania przed wyborami prezydenckimi.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)