Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 10:22

Białoruś: Wchodzi w życie elektroniczny system opłat za płatne drogi

Elektroniczny system ściągania opłat za przejazd płatnymi drogami BelToll wchodzi w czwartek w życie na Białorusi. Obejmie między innymi autostradę M-6/E 28 od polskiej granicy w Bruzgach przez Grodno do Mińska.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Elektroniczny system ściągania opłat za przejazd płatnymi drogami BelToll wchodzi w czwartek w życie na Białorusi. Obejmie między innymi autostradę M-6/E 28 od polskiej granicy w Bruzgach przez Grodno do Mińska. *

Opłaty za przejazd będą pobierane automatycznie przy pomocy urządzenia umożliwiającego przejazd przez punkty opłat bez zatrzymania, z maksymalną prędkością dozwoloną na danej trasie i bez zmiany pasa. Urządzenie takie kierowca otrzymuje po zarejestrowaniu się w systemie BelToll.

Aby zarejestrować się w systemie BelToll, należy zgłosić się do punktu obsługi klienta - w centrach obwodowych, na niektórych stacjach benzynowych oraz na granicy - lub do biura emitenta karty paliwowej. Po podpisaniu umowy kierowca otrzymuje zaprogramowane urządzenie. Z urządzenia nie będzie można korzystać w innych pojazdach, nawet jeśli należą do jednej firmy.

Korzystający z systemu BelToll kierowcy mogą rozliczać się gotówką lub kartami paliwowymi kilku emitentów, w tym E100, Eurowag i Berlio. W przyszłości planuje się poszerzenie tej listy.

Kierowcy otrzymują urządzenie po opłaceniu kaucji wynoszącej od 20 do 50 euro. Przy jego wydawaniu jest pobierana awansem pewna suma na opłaty. Kierowcy samochodów osobowych będą płacić 0,04 euro/km, ciężarówek i autobusów dwuosiowych o masie powyżej 3,5 ton - 0,08 euro/km, trzyosiowych o takiej masie - 0,10 euro/km, zaś o masie powyżej 3,5 ton i co najmniej 4 osiach - 0,12 euro/km.

Płatne ma być w sumie 815 km dróg. Na pierwszym etapie system będzie obowiązywać na całej długości autostrady M-1/E 30 Brześć-Mińsk-granica Rosji, a także na niektórych odcinkach tras M-3 z Mińska do Witebska, M-4 z Mińska do Mohylewa, M-5/E 271 z Mińska do Homla oraz M-6/E 28 z Mińska przez Grodno do polskiej granicy w Bruzgach.

"Poczynając od 1 sierpnia (...) wszystkie środki transportu objęte obowiązkiem opłaty powinny być zarejestrowanie w systemie BelToll i wyposażone w urządzenie do ściągania opłat" - oświadczył dyrektor ds. handlu międzynarodowego firmy Kapsch TrafficCom AG (operatora systemu) Michael Gschnitzer.

Z opłat będą zwolnione zarejestrowane na terytorium Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji pojazdy o masie do 3,5 ton, minibusy wiozące pasażerów, traktory, a także pojazdy służące zachowaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego, przewożące pomoc humanitarną oraz karetki pogotowia.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mki/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz