Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Wiceszef MSZ o kolejkach po polskie wizy

0
Podziel się:

Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Alaksandr Michniewicz wyraził w
piątek przekonanie, że problemy z kolejkami po polskie wizy na Białorusi mogą zostać rozwiązane po
rozmowach z Unią Europejską - podała państwowa agencja prasowa BiełTA.

Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Alaksandr Michniewicz wyraził w piątek przekonanie, że problemy z kolejkami po polskie wizy na Białorusi mogą zostać rozwiązane po rozmowach z Unią Europejską - podała państwowa agencja prasowa BiełTA.

Pytany przez jednego z deputowanych na wspólnym posiedzeniu obu izb parlamentu, czy białoruskie MSZ podejmuje jakieś kroki, by rozwiązać problem kolejek do polskiej ambasady w Mińsku, Michniewicz odparł: "Sądzę, że po przeprowadzeniu rozmów z kierownictwem Unii Europejskiej, a jest ono nimi zainteresowane, problem zapewne się zmniejszy".

Przypomniał, że szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oficjalnie poinformował na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie o gotowości strony białoruskiej do rozpoczęcia rozmów z UE na temat zawarcia porozumień o uproszczeniu przepisów wizowych i readmisji.

"Dostrzegamy ten problem - oświadczył Michniewicz. - Niejednokrotnie zwracaliśmy na to uwagę zarówno polskich władz centralnych, jak i bezpośrednio samego przedstawicielstwa (dyplomatycznego)". I dodał: "Kolejek do wjazdu na Białoruś nie ma, bo my pracujemy dużo intensywniej".

W czerwcu ambasador Polski Leszek Szerepka podkreślił, że liczba wiz wydawanych na Białorusi stale rośnie i w ubiegłym roku przekroczyła 350 tys., co oznacza wzrost o 16 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. "Wydaje się jednak, że osiągnęliśmy pewną granicę, której nie jesteśmy w stanie przekroczyć z powodu fizycznych możliwości naszych konsulów" - zaznaczył.

Polska strona zwracała się do władz Białorusi o zwiększenie liczby polskich konsulów z pełnymi uprawnieniami do wydawania wiz, ale bez rezultatu. W 2012 roku rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki podkreślał, że liczba konsulów Białorusi w Polsce i polskich konsulów z prawem do wydawania wiz jest na Białorusi taka sama. "Różnica jest taka, że oni wydali 70 tys. wiz, a my wydaliśmy na Białorusi 300 tys. wiz (w 2011 roku)" - oznajmił.

W czerwcu 2011 roku Komisja Europejska zwróciła się do władz Białorusi z propozycją rozpoczęcia rozmów o liberalizacji reżimu wizowego, wiążąc to z warunkiem podpisania umowy o readmisji. Propozycja przewiduje m.in. obniżenie ceny wiz z obecnych 60 do 35 euro.

Problem kolejek po wizy złagodziłoby wprowadzenie ruchu bezwizowego na terenach przygranicznych. Umowa w tej sprawie została podpisana 12 lutego 2010 roku przez ministrów spraw zagranicznych obu państw. Jeszcze w 2010 roku ratyfikowały ją obie izby polskiego i białoruskiego parlamentu, a następnie podpisali prezydenci Bronisław Komorowski i Alaksandr Łukaszenka. Do jej wejścia w życie potrzebna jest jednak wymiana not dyplomatycznych między Polską a Białorusią. Polska informowała stronę białoruską notami dyplomatycznymi o wypełnieniu wszystkich procedur w sprawie tej umowy już dwukrotnie. Nadal oczekuje jednak na notę strony białoruskiej.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)