Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruś: Wystawa fotografii Tomaszewskiego promuje Podlasie w Mińsku

0
Podziel się:

Wystawę 50 zdjęć przedstawiających Podlasie autorstwa polskiego fotografika
Tomasza Tomaszewskiego otwarto w czwartek w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku. Wystawa jest formą
promocji polskiego regionu na Białorusi.

Wystawę 50 zdjęć przedstawiających Podlasie autorstwa polskiego fotografika Tomasza Tomaszewskiego otwarto w czwartek w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku. Wystawa jest formą promocji polskiego regionu na Białorusi.

Tomaszewski wykonał zdjęcia na zamówienie podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, który potraktował je jako formę reklamy. Fotografie zostały bowiem opatrzone w szczegółowe komentarze pozwalające wzbogacić wiedzę osób oglądających wystawę o tym regionie.

Dowiadujemy się na przykład, że w Augustowie odbywają się co roku Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych, na ogólnopolską listę produktów tradycyjnych wpisano aż dziewięć gatunków podlaskiego sera, a królewski astronom w 1775 r. ogłosił Suchowolę środkiem Europy.

"To jest historia krainy niezwykłej w Polsce. Wydawało mi się, że ją poznałem, przyjeżdżając jako turysta. Ale kiedy spędziłem tu siedem miesięcy robiąc zdjęcia, odkryłem rzeczy zachwycające" - powiedział PAP Tomaszewski.

Grażyna Sobecka z Departamentu Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego powiedziała PAP, że na Podlasie przyjeżdża bardzo wielu obywateli Białorusi, ale głównie robią oni tu zakupy, gdyż wiele towarów jest w Polsce tańszych niż na Białorusi.

"Bardzo nam zależy, żeby pokazywać im inną twarz (regionu), a nie tylko +carrefourowo-realową+. To są bardzo bliskie odległości, a my mamy do zaoferowania znakomite agroturystyczne kwatery, stoki narciarskie, atrakcje właściwie na każdą porę roku. Jeśli się przyjeżdża na zakupy, niewiele potrzeba, żeby zostać przez dzień i poznać sąsiada" - podkreśliła Sobecka.

Przypomniała, że województwo podlaskie graniczy z obwodem grodzieńskim i ma z nim podpisaną umowę o współpracy. "W sklepach w okolicach piątku, soboty i niedzieli nie słychać języka polskiego, tylko białoruski. Jest bardzo dużo Białorusinów, którzy przyjeżdżają głównie przez przejście graniczne w Kuźnicy" - dodała.

Zaznaczyła jednak, że granica jest barierą dla Białorusinów i będzie nią, dopóki nie wejdzie w życie umowa o małym ruchu granicznym.

Umowa ta została podpisana przez ministrów spraw zagranicznych Polski oraz Białorusi 12 lutego 2010 roku. W tym samym roku ratyfikowały ją parlamenty obu krajów, a następnie umowę podpisali prezydenci obu państw. Do jej wejścia w życie potrzebna jest jednak wymiana not dyplomatycznych między Polską a Białorusią. Polska informowała stronę białoruską notami dyplomatycznymi o wypełnieniu wszystkich procedur w sprawie umowy już dwukrotnie, ale nadal czeka na notę strony białoruskiej.

Wystawę "Zapewnia się atmosferę życzliwości. Podlasie", przygotowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Instytut Polski w Mińsku można oglądać w białoruskiej stolicy do 8 stycznia.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ awl/ kar/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)