Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bialoruś: Zapadł kolejny wyrok śmierci

0
Podziel się

#
informacja z Sądu Najwyższego
#

bEpELPxN

# informacja z Sądu Najwyższego #

17.12. Mińsk (PAP) - Na Białorusi zapadł kolejny wyrok śmierci. Skazany to obywatel Białorusi, którego uznano za winnego zabójstwa - poinformował we wtorek przedstawiciel Sądu Najwyższego Białorusi.

Wcześniej Centrum Praw Człowieka podało, że na karę śmierci skazano 53-letniego obywatela Rosji Eduarda Łykowa, który nie ma stałego miejsca zameldowania i którego matka mieszka w Baranowiczach na zachodzie Białorusi.

bEpELPxP

Sąd Najwyższy zaznaczył jednak, że choć Łykow urodził się w Moskwie, jest obywatelem Białorusi. Miński sąd obwodowy skazał go 26 listopada.

Według sądu uznano go za winnego m.in. z artykułu o zabójstwie osoby "małoletniej, starszej lub w ewidentny sposób bezradnej", popełnione "ze szczególnym okrucieństwem", "w celu ukrycia innego przestępstwa lub ułatwienia jego popełnienia". Uznano go też za winnego kradzieży.

Miński sąd obwodowy potwierdził agencji Interfax-Zapad, że "kolegium ds. karnych mińskiego sądu obwodowego rzeczywiście orzekło wobec Łykowa najwyższy wymiar kary".

Koordynator kampanii "Obrońcy praw człowieka przeciw karze śmierci na Białorusi" Andrej Pałuda ocenił, że przypadek ten stanowi kolejne potwierdzenie, iż państwo ukrywa przed społeczeństwem fakt zapadania wyroków śmierci i ich wykonywania.

bEpELPxV

"Urzędnicy często mówią, że na Białorusi rozstrzeliwuje się tylko jednostki, ale jeśli brak publicznej informacji o tym, kogo skazano na śmierć, jeśli organy państwowe ukrywają całą tę informację przed społeczeństwem, to trudno powiedzieć, ile osób w istocie zostało rozstrzelanych w imieniu państwa na Białorusi" - zaznaczył.

Białoruś jest jedynym krajem europejskim, gdzie kara śmierci jest wykonywana. Z apelem do władz kraju o moratorium na karę śmierci występowali m.in. szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland, a także sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka na Białorusi Miklos Haraszti.

Nie ma dostępu do oficjalnych statystyk białoruskich dotyczących kary śmierci. W połowie czerwca poinformowano o trzecim już wyroku śmierci na Białorusi w tym roku. Sąd orzekł taką karę wobec 25-letniego mężczyzny, którego uznał za winnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Nieco wcześniej sąd w Grodnie orzekł karę śmierci wobec 23-letniego mężczyzny za podwójne morderstwo - swej żony i jej domniemanego kochanka, a pod koniec kwietnia skazano na śmierć osadzonego, który zabił współwięźnia.

Według danych ONZ od 2010 do 2012 roku wykonano na Białorusi pięć wyroków śmierci, choć Komitet Praw Człowieka zwracał się z prośbą, by tego nie robić, dopóki nie zostaną rozpatrzone apelacje skazanych.

bEpELPxW

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

bEpELPyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)